Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Ocak 2017 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/006) Askerin Yaraladığı Kişi…

6 Ocak günü aracı Doğubayazıt Çaldıran yolu üzerinde askerler tarafından durdurulan ve sonrasında gözaltına alınıp Çetenli Karakolu’na götürülen Fettah Güzel’in karakolda kötü muamele gördüğü öğrenildi. Gördüğü kötü muamele yüzünden karakoldan kaçan Güzel’in askerin açtığı ateş sonucu yaralandığı ve Doğubayazıt Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı bildirildi.

(01/007) Cezaevlerinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

2 Ocak günü Siirt’ten Elazığ T Tipi Cezaevine iradeleri dışında sevk edilen 6 mahkûmun cezaevi girişinde çıplak aramayı reddettikleri için gardiyanlar tarafından zorla soyuldukları öğrenildi. Sevk edilen mahkûmlardan Refik Kaçar’ın ailesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, cezaevi yönetiminin mahkûmlara sabah sayımında tek sıra olma, askerlerle beraber spor yapma yönünde baskı yaptığı, bunu kabul etmeyince mahkûmların dövüldükleri belirtildi.

HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto ederken gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan HDP Bursa il yöneticisi Nadiye Gürbüz, tutuklu bulunduğu Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevinden gönderdiği mektupta, mahkumlara kimlik uygulaması dayatıldığını, kimlik taşımayı kabul etmeyen mahkumların aile, avukat görüşlerine ve revire çıkartılmadığını, telefon haklarını kullanmasına izin verilmediğini iddia etti.

Şakran Cezaevi’ndeki mahkumların işkenceye maruz kaldığı iddia edildi. Bu iddialara ilişkin avukatlar aracılığıyla savcılığa iletilen dilekçede Fırat Kaya’nın 20 Aralık 2016 tarihinde kendisine geldiği söylenen kargoyu teslim almak için götürüldüğü avukat görüş odasında gardiyanlar tarafından dövüldüğü ve daha sonra Kaya’nın süngerli odaya konulduğu ve üzerinde sadece iç çamaşırları olacak şekilde bu odada 24 saat tutulduğu belirtildi.

Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Hacire Tanırgan, Laleş Çeliker ve Sona Mengütay’in iki aydır kimseyle görüştürülmediği öğrenildi. Laleş Çeliker’in basına yazdığı mektupta ayrıca mektuplarına cezaevi idaresi tarafından el konulduğu, kaldıkları odanın çok sık arandığı da iddia edildi.

(01/008) Ahmet Şık’ın Tutuklanması…

Yaptığı haberler ve attığı tweetler gerekçe gösterilerek 30 Aralık’ta tutuklanan gazeteci Ahmet Şık’a, götürüldüğü Metris Cezaevinde 3 gün boyunca su verilmediği bildirildi. Metris’ten sonra sevk edildiği Silivri 9 No’lu Cezaevindeki hücresinde de televizyon, radyo bulunmadığı, kendisine gazete ve kitap verilmediği öğrenildi.

(01/009) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, polis tarafından Cumartesi Annelerinin bu haftaki oturma eyleminde (7 Ocak), 1996’da yaşanan Güçlükonak olayına ilişkin okuduğu açıklama gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Ocak, işlemleri tamamlandıktan sonra, aynı gün içinde serbest bırakıldı.

6 Ocak günü Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrencilerin ülkede yaşananları protesto etmek için düzenledikleri eyleme polis müdahale etti. Eylem esnasında asılan “İçeride, dışarıda savaşı büyütenler patlayan bombaların sorumlusudur. Saray’ın savaşına geçit vermeyeceğiz!” pankartını gerekçe gösteren polisin öğrencileri darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

26 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan Kulp Belediyesi Eşbaşkanı Sadiye Sürer, 6 Ocak günü “örgüt üyesi” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklandı.

6 Ocak günü, Aydın’ın Efeler ilçesinde aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu on kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Adıyaman’da 3 Ocak günü gözaltına alınan 6 kişiden 3’ü 6 Ocak’ta “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile tutuklandı.

Elazığ’da aralarında HDP Elazığ İl Eş Başkanı Ayfer Yılmaz, HDP Merkez İlçe Yöneticisi Nihat Akdemir, eski DBP İl Eş Başkanı Turan Çelik’in de bulunduğu 19 kişi 6 Ocak günü “örgüt propagandası yapmak” iddiası ile gözaltına alındı.

Urfa’da “örgüt üyesi olma” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan 65 kişiden 30’u 6 Ocak günü tutuklandı.

İstanbul’da gözaltına alınan 13 kişiden 7’si 6 Ocak günü 24 günlük gözaltı süresinden sonra, çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyesi olma” iddiası ile tutuklandı.

8 Ocak günü Sakarya’nın Serdivan ilçesindeki bir alış veriş merkezinde ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ yazılı pankart açıp slogan atan CHP üyesi üç gencin darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/010) 679, 680 ve 681 No’lu Kanun Hükmünde Kararnameler

6 Ocak akşamı yayınlanan 679, 680 ve 681 No’lu Kanun Hükmünde Kararnameler uyarınca 83 dernek kapatıldı. 631 akademisyen, Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumlarda çalışan 1699 personel, Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan 2687 memur, Sağlık bakanlığında çalışan 838 memur meslekten ihraç edildi.

– – –

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine, konu başlığına “günlük insan hakları raporu üyelik talebi” yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, ETHA, Dihaber, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, Ntv, Bianet.org, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Alinteri, Kızılbayrak, Özgür Radyo, Sendika.org, El Cezire,BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar.

Paylaş