17 Mart 2017

Basın ve ifade özgürlüğünü savundukları, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için 20 Haziran 2016 tarihinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin tutuklanmalarından 10 gün sonra serbest bırakılmışlardı.

Üç insan hakları savunucusu ve gazeteci hakkında bu nedenle açılan davanın ilk duruşması İstanbul Çağlayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Kasım 2016 Salı günü gerçekleştirilmiş bu duruşmada ilk savunmalar alınmış idi. 11 Ocak 2017 tarihinde kısa süren ikinci celsede ise mahkeme duruşmayı 21 Mart 2017, saat 11:00’e erteledi.

Söz konusu “dava”nın bundan sonraki aşamalarında da yan yana durarak dayanışmayı büyütmeyi ve iddiaların ne denli dayanaksız olduğunu, hakikat arayışının ise ne denli kıymetli olduğunu hep birlikte yeniden ifade etmek için 21  Mart 2017’te Çağlayan Adliyesi duruşma salonunda buluşmayı çok önemsiyoruz.

Duruşmaya; Alman Tabipleri Birliği adına Prof. Dr. med. Christian Pross, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Örgütü Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Angelika Claussen, Uluslar arası İnsan Hakları Federasyonu adına, Safya Akorri, Sağlık ve İnsan Hakları örgütleri Uluslararası Federasyonu adına Adriaan van Es, Berlin Tedavi merkezinde uzun yıllar çalışmış Britta Jenkins, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim’indeki Jiyan Vakfı adına Leif Hinrichsen, Uluslararası Af Örgütü Almanya seksiyonu adına Barbara Neppert, Uluslararası Af Örgütü Almanya hekim grubundan Sara Kokemüller, ve Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Örgütü Almanya’dan Alper Öktem’in de aralarında bulunduğu uluslararası insan hakları örgütlerinden temsilciler katılacaktır. Mahkeme sonrası basın bilgilendirilecektir.

8 Kasım 2016 ve 11 Ocak 2017’deki ilk duruşmalar vesilesi ile “Adalet ve Özgürlük İçin Dayanışma “ sınırları aşmış, Türkiye ve yurtdışından çok sayıda insan hakları savunucusu, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve basın mensubu, basın ve ifade özgürlüğü için yan yana gelmişti. Bu dayanışma süren duruşmalarda devam etti. Yaşanılan bu zor ve sıkıntılı günlerde son derece anlamlı olan bu dayanışmayı büyüterek yolumuza devam etmek, insan hakları savunucuları ve gazeteciler başta olmak üzere tüm hak ve özgürlük mücadelesi verenlere yönelik saldırılara karşı durmak ve birlikte olmak için hepinizi duruşmaya davet ediyoruz.

Hiç şüphemiz yok ki bu sınırları aşan, ellerimizi ve amaçlarımızı birleştiren buluşma sadece yalnız olmadığımızı hatırlatmakla kalmayacak, insan hak ve özgürlükleri açısından gelecek umudumuzu da güçlendirecektir.

 

Umudumuz ve geleceğimiz için,  insan hak ve özgürlükleri için…

Adalet ve Özgürlük için Dayanışma’ya…

21 Mart  2017 –Salı

Çağlayan Adliyesi

13.Ağır Ceza Mahkemesi-Saat: 11.00

Türkiye İnsan Hakları Vakfı