MENÜ
ANA SAYFA
x

Hekimler camide, sokakta, hastanede nerede ihtiyaç varsa oradadır

ORTAK AÇIKLAMA
13.05.2014

Değerli insan hakları savunucuları,

Bildiğiniz üzere 31 Mayıs 2013’te başlayan ve özellikle 3 büyük kentte yoğunlaşan Gezi Parkı eylemleri nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak polis şiddetine maruz kalan 8 insan yaşamını yitirdi. Yine şiddete maruz kalan binlerce insandan önemli bir kısmı da başta göz olmak üzere uzuv kaybı yaşadı.

Yoğun polis saldırısının ardından eylemlere katılanlara yönelik “cadı avı” başlatıldı ve daha sonra tahliyeler olmakla beraber toplam 185 kişi tutuklandı.

Tespit edebildiğimiz ölçüde toplam 95 davada 5594 kişiye ve 2 Tabip Odası yönetimine (Ankara ve Hatay) çeşitli suçlamalarla dava açıldı. Bu davalardan birisi de yukarıda da bahsettiğimiz üzere eylemlere katılanların maruz kaldığı yoğun polis saldırısına karşı yaralı haldeki insanlara karşı sağlık hizmeti sunan iki hekim arkadaşımızın da bulunduğu 255 sanıklı Gezi Davası’dır.

Haklarında yaralılara sağlık hizmeti sunmaktan başka bir suçlamanın bulunmadığı Sercan YÜKSEL ve Erenç Yasemin DOKUDAN adlı hekim arkadaşlarımızın bu davada Türk Ceza Kanunu’nun 153/2-3  ve 283/1  maddelerini ihlal ettikleri iddia ediliyor.

Hekimlik mesleğini yerine getiren ve bu nedenle yargılanan arkadaşlarımız 7 Mayıs 2014’te Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunmalarını yapmışlardır.

Konuya ilişkin değerlendirmelerimizin yer aldığı Türkçe ve İngilizce broşürlere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz ulaşabilirsiniz.

Hekimler camide, sokakta, hastanede nerede ihtiyaç varsa oradadır.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı – İstanbul Tabip Odası – Adli Tıp Uzmanları Derneği

Not: Toplam 255 sanığın yargılanmasına 6 Mayıs 2014, Salı günü başlanmış olup yargılama devam etmektedir. Haftada 3 gün görülecek davanın ifade alma kısmının 27 Mayıs 2014’e kadar bitirilmesi öngörülüyor.