29.11.2018

Sevgili başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Albert Osswald Vakfı tarafından verilen Hessian Barış Ödülü’nün sahibi olduğunu bildirmekten büyük mutluluk duymaktayız.

Hessian Barış Ödülü, değerli başkanımız Şebnem Korur Fincancı’ya “sürdürülebilir barışın sağlanması ve çatışmaları önlemek adına, işkencenin belgelenmesi alanında süregelen ve örnek teşkil eden çalışmaları” nedeniyle verilmiştir. Hessian Barış ödülü ve Osswald vakfı 1993 yılında Almanya’daki Hessen eyaletinin valisi Albert Osswald tarafından kurulmuştur ve ödül Almanya’nın en önemli barış ödüllerinden bir tanesidir.

Hessian Barış ödülü daha önce Bosna Hersek, İrlanda, El Salvador, Finlandiya Norveç, Cezayir, ABD, Nijerya gibi ülkelerden hak savunucularına, barışa sağladıkları olağanüstü katkılar nedeniyle takdim edilmiştir. Savaş bölgelerindeki çalışmalarıyla Sadago Otaka, Kosova’daki savaşın bitişine katkıları nedeniyle Finlandiya Başbakanı Martti Ahtisaari, Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasında barışın sağlanmasına yönelik çalışmalarıyla İmam Muhammed Ashafa ve Rahip James Wuye, yer mayınlarının yasaklanmasıyla ilgili çalışmalarıyla Elisabeth Decrey Warner, şiddet içermeyen barışçıl direnişi ile halkına liderlik eden Tibet 14. Dalai Lama’sı, İsrail ile Filistin arasında barışın sağlanmasına yönelik çalışmalarıyla Daniel Barenboim, I. Çeçen Savaşı’nın bitirilmesine yönelik katkıları nedeniyle Alexander Lebed, İsrail askerleri tarafından vurulan oğlunun organlarını İsrailli hasta bir çocuğa bağışlayan İsmail Khatib, geçmiş yıllarda ödülün sahibi olan isimlerden bazılarıdır.

Şebnem Korur Fincancı ödülünü 28 Kasım günü, Albert Osswald Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Karl Starzacher’in daveti ile, başkent Wiesbaden’de düzenlenen ödül töreninde almıştır.

Paylaş