30.06.2016

Başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu Bugün Özgürlüklerine Kavuştular…

Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin’ in ise En Kısa Zamanda Özgürlüğüne Kavuşmasını Heyecanla Bekliyoruz…

Basın ve ifade özgürlüğünü savundukları, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için tutuklanan üç insan hakları savunucusundan Başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin ara kararı sonucu tahliye edildiler. Gazeteci – yazar Ahmet Nesin ise dosyasına bir başka mahkeme baktığı için henüz tahliye edilemedi.

Bu tahliye kararı ile gazeteci ve insan hakları savunucularının maruz kaldığı baskı ve hukuksuzluk bir ölçüde telafi edilmiş oldu. Ancak bu gelişme söz konusu “dava” sürecinin baştan sona içerdiği hukuksuzluk ve gerçek dışılığı ortadan kaldırmıyor. Hiç kuşkusuz “davanın” bundan sonraki aşamalarında iddiaların ne denli dayanaksız olduğu ve sadece ülkemiz için değil tüm dünya için hayatını işkencenin önlenmesi ve insan hakları ihlallerinin son bulmasına adayan sevgili Başkanımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’yı tutuklama girişiminin ne anlama geldiği daha da açık bir şekilde anlaşılacaktır. Davanın ilk duruşması 8 Kasım 2016 tarihinde görülecektir.

Elbette bu sevindirici sonucun alınmasında gerek ülke içinde gerekse uluslararası ortamda insan hakları savunucularının gösterdiği ortak mücadele ve dayanışmanın payı çok büyük. Böylesi bir süreçte bizleri yalnız bırakmayan, destek ve dayanışmasını büyük bir kararlılık ve coşku ile gösteren tüm dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Herkesin/hepimizin ellerine sağlık.

Saygılarımızla.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Yönetim Kurulu