Zeki Gül’ün 7 Eylül 2016 tarihli Evrensel Gazetesi’nde yer alan köşe yazısı…

Her 100 kişiden 88’inin bir diğerine güvenmediği bir coğrafyada yaşıyoruz. Üstelik bu güvensizlik son aylarda giderek tırmanışta. Her on hakim ve savcıdan kaçı meslekten atıldı? Her beş generalden kaçı tutuklu? Öğretmenlerin ve sağlıkçıların hangi ekseriyeti meslekten men? Aslında her bir soruya verilecek cevap malumun ilanı.

Peki, bu ahvalde geriye kalan yüzde 12 nasıl güvenmeye devam edecek bir diğerine?

‘Barış için bir araya gelmenin, emek vermenin’ ‘işten atma, gözaltı ve tutuklamalarla topluma suç olarak algılatılmaya çalışıldığı’ günlerden geçiyoruz. Tutuklayan kim? Ya işten atan? Tüm bu altüst oluşta halkın yargının bağımsızlığına dair kanaati ne acı ki iç açıcı değil. Toplumun barış damarlarının, yani barış için yazan söyleyen, eyleyen aydın, yazar, aktivistlerinin bedel ödemeye zorlandığı bir ortamda bu halk kime, nasıl güvenecek?

İnsan hakları alanında dünyanın güven oluşturan kurumlarından TİHV Kurucular Kurulu Üyesi Avukat, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi katledildi. TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı basın özgürlüğü bağlamında bir gazetenin gönüllü genel yayın yönetmeni olduğu gerekçesiyle önce tutuklandı sonra tahliye edildi. Ve bu hafta içinde bir diğer TİHV Kurucular Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer’in barış bildirisine imza attığı için, Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalındaki görevine çok sayıda öğretim üyesi ile birlikte son verildi. Şimdi bu halk yargıya, YÖK’e, rektörlere, Üniversitelere, TBMM’ye  nasıl güvenecek?

Toplumdaki güvensizlik OHAL ile biraz daha belirginleşmeye başladı. Şimdi bu halk okulda öğretmene, hastanede doktor ve sağlık çalışanlarına, ilaç fabrikalarına, eczacılara nasıl güvenecek? Aldığım ilaç sahte mi gerçek mi? Yapılan ameliyat zorunlu muydu yoksa gereksiz miydi? Her birimizin kafasında binlerce soru dolaşacak. Paranoyak olduğumuzdan değil elbet!
Çözümü mümkün. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış istemek, emek vermek, yan yana gelenlere güvenmek ve güveni örgütlemek!
“Salt bedensel ve ruhsal iyilik hali olmayıp aynı zamanda sosyal ve siyasal iyilik hali” olarak tanımlanan sağlık için güven şart.

Sağlıcakla kalın.

https://www.evrensel.net/yazi/77431/guven

Paylaş