11 hak savunucusunun yargılandığı davanın 7. duruşması bugün 35. ACM’de görüldü. Dava öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirdiğimiz ortak açıklamayı İstanbul temsilcimiz Ümit Efe okudu:

“İnsan Hakları Savunucularına Karşı Açılan Dava 17 Aydır Devam Ediyor. 

Haksız Gerekçelerle Açılan Davanın Bir An Önce Beraatle Sonuçlanmasını Sabırsızlıkla Bekliyoruz!

Kamuoyunda Büyükada Davası olarak bilinen ve 11 hak savunucusunun yargılandığı davanın yedinci duruşması bugün 21 Mart Perşembe günü saat 9:30’da İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

17 aydır süregiden bu davanın dosyasında suçlamalarla ilgili herhangi bir somut delil bulunmamaktadır. Savcılığın iddiaları kanıtlanamamış, aksine iddiaların gerçeklikten ne denli yoksun olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Temmuz 2017’de 10 hak savunucusunun İstanbul Büyükada’da katıldıkları bir çalışma toplantısından gözaltına alınmasıyla başlayan bu süreç, Türkiye’deki insan hakları hareketine yönelik ciddi baskıların simgesi haline gelmiştir. Sivil toplumu hedef alan bu süreçte insan hakları çalışmaları kısıtlandı, baskı altına alındı ve hatta suç olarak lanse edilmiştir.

11 hak savunucusuna yönelik bu haksızlığın bir an önce giderilmesini, bu davanın beraatle sonuçlanarak adaletin tesis edilmesini ve Türkiye’de insan hakları çalışmalarına ve sivil topluma yönelik baskıların son bulmasını talep ediyoruz.

İMZALAYAN KURUMLAR:

Civil Rights Defenders

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

Hak İnisiyatifi Derneği

İnsan Hakları Derneği

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Medya ve Hukuk Çalışmaları

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Uluslararası Af Örgütü Türkiye

Yurttaşlık Derneği”

Mahkeme dosyayı esas hakkında mütalaa hazırlanması için savcılığa gönderdi. Dava 16 Temmuz’a ertelendi.

Paylaş