HDP Milletvekili Leyla Güven’in 166. gününe girdiği ve cezaevlerinde 129 gündür süren açlık grevleri ile ilgili Adalet Bakanlığı ile görüşme yapmak üzere Ankara’ya giden Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar ile İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı temsilcileri, daha taleplerini iletmek üzere Bakanlığa varamadan, Güven Park’ta kolluğun şiddetine maruz kalmış, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği üyelerinden Av. Veysi Eski, Av. Bülent Aşa, Av. Kenan Maçoğlu ve Av. Ahmet Baran Çelik ile HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçaslan yere yatırılarak gözaltına alınmış, bir süre sonra serbest bırakılmışlardır.

Konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi önünde yapmak istedikleri açıklamaya da izin verilmemiş, aynı şekilde engellenmişlerdir. Avukat arkadaşlarımızın ve insan hakları savunucularının doğrudan yüzleri ve gözleri hedef alınarak biber gazı sıkılmış, müdahale sırasında plastik mermi ve cop kullanılmıştır. Olay sırasında bir yurttaş ters kelepçe yapılarak yere yatırılmış ve kafasına telsizle vurulmuştur.

Çocukları açlık grevinde olan annelere uygulanan onur kırıcı muamele ve gözaltı uygulamasına bu kez de yaşamı savunan avukatlar ve insan hakları savunucuları maruz bırakılmıştır.

Avukat arkadaşlarımızın ve insan hakları savunucularının talebi, yeni ölümlerin önüne geçilmesi ve hukukun uygulanmasından ibarettir. Amaçları, yalnızca Adalet Bakanı ile görüşerek bu talepleri iletebilmektir.

Bu kadar haklı ve meşru bir taleple bir araya gelmiş olan avukat arkadaşlarımıza ve insan hakları savunucularına kolluk marifetiyle şiddet uygulanarak seslerinin kısılmak istenmesi, bizlere bir kez daha hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü kavramlarının yalnızca belli kesimler için “kullanışlı” olduğu sürece geçerli olduğunu göstermiştir.

Daha dün, bir insanı linç ederek öldürmeye, sığındığı evi yakmaya kalkışan güruha “değerli arkadaşlarım” şeklinde hitap eden ve iki saat boyunca müdahale etmeyerek “kendiliklerinden dağılmalarını” bekleyen devlet aklı, bugün, yalnızca yaşamı ve hukuku savundukları için barışçıl şekilde toplanarak Bakan’dan randevu talep eden arkadaşlarımızın üzerine biber gazı, cop ve plastik mermi ile gelerek kendisini göstermiştir.

Şunu açıkça ifade ediyoruz: Bizler her zaman adaleti ve hukuku savunduk, bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Zira adalet, her birey için ve dahi bizlere bu muameleyi reva görenler için de temel ihtiyaçtır. Tüm bu şiddet ve zulüm, elbette bir gün yargılama konusu olacaktır. Bizler, o gün geldiğinde de adil olanı, hukuku ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna Saygılarımızla…

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi (ÖHD İzmir)
Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi (ÇHD İzmir)
İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi (İHD İzmir)
Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği (TİHV İzmir)

Paylaş