22 Mayıs 2017

OHAL KHK rejimi ile haksız ve keyfice kamu görevinden çıkarılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça işlerine geri dönmek için direnişlerinin 195, açlık grevinin 75. gününde gece yarısı evlerinden zorla gözaltına alınmışlardır. Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM şube nezarethanesinde tamamen sağlıksız koşullarda gözaltında tutulmaktadırlar. Sağlık durumlarından endişe etmekteyiz.

Nuriye ve Semih’in serbest bırakılması çağrısı yapmak için bugün (22 Mayıs 2017) akşam saat: 18.00’de Yüksel caddesi insan hakları anıtı önünde açıklama yapmak istedik. Ancak, Ankara polisi Yüksel caddesine çıkan bütün sokakları ablukaya alarak yapmak istediğimiz basın açıklamasını engellemiştir. Bu tutumu ve halka yönelik gerçekleştirilen polis şiddetini kınıyoruz. Bugün öğle saatlerinde insan hakları anıtı önünde açıklama yapan ve direnişi sürdüren Veli Saçılık, Esra Özakça, Sultan Özakça, Acun Karadağ ve Mehmet Dersulu şiddet kullanılarak gözaltına alınmışlardır.

Nuriye ve Semih’in sağlık ve yaşam hakkından gözaltına alan Savcılık ve Emniyet sorumludur. Açlık grevinin 75. Gününü Emniyet nezaretinde sağlıksız koşullarda geçirecek olmaları, sağlıklarını ciddi olarak olumsuz etkileyecektir. Diğer gözaltına alınanlarla birlikte bir an önce serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.

 

İnsan Hakları Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Çağdaş Avukatlar

Paylaş