Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Haziran 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/122) İstanbul’da Polis İşkencesine Maruz Kalan Lise Öğrencileri…

8 Haziran 2018 tarihinde Kadıköy’de yaptıkları basına açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve sonrasında polisin işkencesine maruz kalan 22 lise öğrencisinden 7’si 12 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne gelerek kendilerine fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

(06/123) Aydın’da Jandarma Aracının Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

12 Haziran 2018 tarihinde Aydın’ın Söke ilçesinde Ahmet Barışık (74) isimli bir kişinin jandarma minibüsünün çarpması sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/124) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

12 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 4 Nisan 2018 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 6 militanın öldüğü öğrenildi.

12 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 9 Haziran 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/125) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 12 Haziran tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 763. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

13 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa 1. İnfaz Hakimliği tarafından 2 Mart 2018 tarihinde İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş hakkında ziyaretçi kabulünün yasaklanması, yazılı haberleşme ve telefon haklarının kısıtlanması, avukat ile görüşmelerinin yasaklanması, avukatların vereceği belgelerin kısıtlanması kararı verdiği öğrenildi. Bursa 1. İnfaz Hakimliği’nin kararına yapılan itiraz üzerine Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 24 Nisan 2018 tarihinde söz konusu kararı zaman yönünden kısıtlayarak onadığı bildirildi. Buna göre ziyaretçi kabulü 6 ay süreyle yasaklandı;  yazılı haberleşme ve telefon hakkı 3 ay süreyle kısıtlandı; avukat ile görüşme 6 ay süreyle yasaklandı; avukatların vereceği belgeler 3 ay süreyle kısıtlandı.

(06/126) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tarsus 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 14 kişilik koğuşlarda 20’den fazla mahpusun kaldığı, mahpusların revir ve hastane sevklerinin 45 günü bulan gecikmelerle yapıldığı, hastane sevkleri sırasında mahpusların çıplak arama uygulamasına maruz kaldığı, mahpusların yanında bulundurabilecekleri kitap sayısının sınırlandığı öğrenildi.

(06/127) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Haziran 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Selvi Polat ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ, Selvi Polat) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 12 Haziran 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/128) Aydın’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiası İle Tutuklanan Kişi…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden yaptığı yazışmada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile Aydın’da gözaltına alınan G. T. isimli kişinin 12 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği  mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(06/129) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

Ankara 10 Ekim Katliamı ile ilgili 19’u tutuklu, 17’si firari 36 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Firari sanık Mehmet Kadir Cebael’in ölmesi ile davada yargılanan sanık sayısı 35’e düşmüştü.

Duruşma sırasında bir müştekinin “Ben anayım. Dayanamıyorum. Buradaki katiller kadar bize söz vermediniz” demesi üzerine mahkeme başkanının “Ne yapalım anaysan. Ne bağırıyorsun avukatın konuşuyor işte” diye yanıt verdiği ve yaşanan tartışma sonrasında mahkeme başkanının duruşma salonunu terk ettiği öğrenildi.

Avukatlar sanıkların ‘insanlığa karşı suç işlemekten’ yargılanması gerektiğini belirtti.

Müşteki avukatların soruşturmanın genişletilmesi talebini kabul etmeyen savcılık mütalaasını açıkladı. Savcı 9 sanığın ‘Anayasa’yı ihlal’ ve 100 kişiyi kasten öldürme suçundan toplam 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. 9 sanığın İŞİD örgütüne olma suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılması; 1 sanığın ise ‘vahim silah ve mermi bulundurma’ ve ‘örgüt faaliyeti çerçevesinde izinsiz tehlikeli madde bulundurma ve nakletme’ suçlarında 24 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Savcılık ayrıca firari 16 sanığın dosyasının ayrılmasını ve ölmüş bir sanık hakkında açılan davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme duruşmayı 31 Temmuz ile 2 Ağustos 2018 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

(06 /130) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. N. İ. ile Yrd. Doç. Dr. Eyüp Volkan Çidam hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 12 Haziran 2018 tarihinde devam edildi. Beyanların ardından mahkeme duruşmaları 18 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(06/131) Eski HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Aldığı bir cezanın kesinleşmesi üzerine vekilliği düşürülen eski HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında İdil’deki sokağa çıkma yasağı sırasında evinin polis tarafından aramasına izin vermediği gerekçesiyle İdil 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Haziran 2018 tarihinde görüldü. Ferhat Encü duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Ferhat Encü’yü ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra bu para cezasına çevirdi.

(06/132) 24 Haziran 2018 Seçimleri…

12 Haziran 2018 tarihinde Mardin’in Derik ve Mazıdağı ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İlçe Seçim Kurulu üyesi ile HDP üyelerinin de olduğu 7 kişi haklarında gizli tanık ifadesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Derik İlçe Seçim Kurulu üyesi Vedat Erol ile HDP üyeleri Şerife Kıran, Meliha Kıran, İsmail Çelik, Tarık Ektiren, Adem Doğan ve Hamdullah Ayaz.

11 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla düzenlenen etkinlikte gözaltına alınan ve daha sonra HDP üyelerinin müdahalesi ile serbest bırakılan Baran Karak isimli bir kişinin 12 Haziran 2018 tarihinde tekrar gözaltına alındığı öğrenildi.

12 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Ayrancı köyünde AKP’ye oy vermeyenlere hakaret eden muhtara tepki gösteren S. F. ve Ö. F. isimli 2 kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

12 Haziran 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum Toptepe köyüne giden AKP milletvekili adayının çocuklar tarafından protesto edilmesi üzerine ‘çocukları örgütlediği’ iddiası ile DBP’li belediye meclis üyesi Selami Sümbül’ün gözaltına alındığı öğrenildi.

12 Haziran 2018 tarihinde Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde seçim çalışması kapsamında bildiri dağıtan ve anons aracı ile tur atan HDP üyelerine AKP ve MHP üyesi olduğu iddia edilen kişilerin taşla saldırdığı öğrenildi. Saldırı sonrasında 6 HDP üyesinin ve anons aracının karakola götürüldüğü öğrenildi. HDP üyeleri ile görüşmek için karakola gelen HDP Milletvekili adayının karakola alınmadığı bildirildi.

Mustafa Taş isimli bir HDP üyesinin 12 Haziran 2018 tarihinde Mersin’in Yenişehir ilçesindeki HDP ilçe binasından çıkarken gözaltına alındığı öğrenildi.

(06/133) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

12 Haziran 2018 tarihinde Zonguldak merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 9 muvazzaf asker; Kayseri’de 1 kişi gözaltına alındı.

(06/134) Adana’da Tutuklanan İyi Parti Yöneticisi…

“FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında 1 Haziran 2018 tarihinde Adana’da gözaltına alınan İyi Parti Çukurova İlçe Gençlik Kollar Başkanı Sefa B., 12 Haziran 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan diğer 24 kişinin ise 11’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Özgürlükçü Demokrasi, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, El Cezire, BBC, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, Deutsche Welle.

Paylaş