Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

05 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/032) İstanbul’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Avukat…

4 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir şüphelinin ifadesine katılmak üzere İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gelen bir kadın avukatın Emniyet Müdürlüğü avlusunda G. K. isimli bir polis amirinin fiziksel şiddetine ve tacizine uğradığı öğrenildi.

Basına yansıyan güvenlik kamerası kayıtlarından polis amirinin avluda konuştuğu avukata “Burada çok avukat dövdük, sizi de dövelim mi” dediği ve daha sonra diğer polis memurlarından sopa istediği, getirilen iki sopayı kontrol ettiği ve biri ile avukatın eline vurduğu, ardından yine diğer polislerden tabanca istediği ve getirilen tabanca ile havaya ateş ettiği, akabinde polis amirinin avluda bıraktığı silahı alan bir temizlik görevlisinin gülerek silahı avukata doğrulttuğu izlenmektedir.

Basına yansıyan haberlerden polis şiddetine maruz kalan avukatın müvekkilinin ifade işlemleri bittikten sonra savcılığa giderek Bayrampaşa Asayiş Büro Amirinden ve yardımcılarından şikâyetçi olduğu, başlatılan soruşturma kapsamında  polis amiri G. K. dahil 4 polis memuru ile 1 temizlik görevlisinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ayrıca, polislerin görevden uzaklaştırıldığı ve polis merkezinde yapılan aramada amirin odasında bulunan çok sayıda sopa ve suç niteliği taşıyan alete el konulduğu bildirildi.

 (09/033) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Antalya L Tipi Cezaevi’nde kalan en az 4 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilen mahpuslar: Mehmet Şah Oturakçı, Fırat Can, Hüseyin Atalay ve Mehmet Aytekin.

(09/034) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

4 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari Merkez’e bağlı Çeltik ve Armutlu köyleri arasındaki ormanlık alanda yangın çıktığı ve Özel Güvenlik Bölgesi sınırları içinde yer aldığı gerekçesiyle köylülerin yangına müdahalesine güvenlik güçleri tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(09/035) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/036) İskenderun’da Gözaltına Alınan HDP Üyeleri ve Yöneticileri…

4 Eylül 2018 tarihinde Hatay’ın Merkez ve İskenderun ilçelerinde yapılan ev baskınlarında HDP İskenderun İlçe Eş Başkanları Muhsine Tepe ve Ahmet Çağan ile HDP üyesi M. Şalar Şahin, Mehmet Şahin, Mehmet Benek gözaltına alındı. M. Şalar Şahin, Mehmet Şahin, Mehmet Benek’in aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı, İskenderun İlçe Eş Başkanları’nın ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

 (09/037) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Diyarbakır Valiliği 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklamada, Hani ve Lice ilçelerine bağlı köylerde ve mezralarda ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrası yapılan operasyonlar sırasında 872 kişiye kimlik kontrolü yapıldığını, 73 evde arama yapıldığını ve 13 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada gözaltı gerekçelerine, gözaltına alınanların isimlerine ve nerede tutulduklarına dair bir bilgi yer almamaktadır.

 (09/038) Düzce’de Sokak Sergisine Zabıta Müdahalesi…

4 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için Düzce’de oturma eylemi yapan mimar Alev Şahin tarafından “Faşizme karşı bir çizik de siz atın” sloganıyla gerçekleştirilen sokak sergisine belediye zabıtaları tarafından müdahale edildiği ve Alev Şahin’e “kaldırımı işgal ettiği” gerekçesiyle para cezası kesildiği öğrenildi.

(04/039) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP’nin düzenlemiş olduğu mitinge yönelik bombalı saldırıyla alakalı olarak Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Sanıklardan Orhan Gönder duruşmaya bizzat katılırken diğer sanıklar tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Sanıkların ve avukatlarının savunmaları ile müşteki avukatları bombalı saldırıda iki ayağını da kaybeden Lisa Çalan’ın davaya katılma talebini yineledi. Mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 23 Ekim 2018 tarihine erteledi.

 (04/040) Manisa’da Yargılanan HDP Üye ve Yöneticileri…

HDP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 3’ü tutuklu 30 kişi hakkında Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme aralarında HDP Manisa Eş Başkanı Ahmet Ertaş, Turgutlu İlçe Eş Başkanı Selahattin Dağlı’nın da olduğu 29 kişiyi ‘örgüt üyesi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘örgüte yardım etme’ suçlarından 1 yıl ile 7 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Ahmet Ertaş ve Selahattin Dağlı’nın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı öğrenildi. Mahkeme tutuklu yargılanan 3 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

(09/041) İstanbul’da Barış Anneleri ve TJA Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında 5’i tutuklu 14 Barış Annesi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Tutuklu yargılanan Aynur Taşdöğen, Ayşe Yıldız Çiçekçi, Canşah Çelik, Arife Çınar ve Rıhan Akgül duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Basında yer alan haberlerden, mahkeme başkanının Kürtçe tercüman talebine ilişkin “Türkçe biliyorlarsa konuşsunlar. Yoksa duruşmayı uzatırlar” dediği iddia edildi. Haberlerde ayrıca mahkemenin sanık avukatlarının usule ilişkin yaptığı itirazların delillerin tartışılmasından sonra dinlenmesine karar verdiği, bu karara itiraz eden avukatları ise “dışarı atarım” diyerek uyardığı belirtildi.  Savunmaların ardından mahkeme tutuklu yargılanan 5 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 27 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/042) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

4 Ekim 2018 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 muvazzaf üsteğmen; Bursa’da KHK ile meslekten ihraç edilmiş 25 eski polis memuru; Antalya merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski öğretmenlerin de olduğu 12 kişi; Bartın’da Tüm Çalışanlar Emekliler Derneği (TÜMÇED) üyesi olan 2 kişi gözaltına alındı.

(09/043) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile ordudan ihraç edilmiş eski üsteğmen A. A. hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 4 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme A. A.’yı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığı için bu cezayı 3 yıl 9 aya indirdi.

(09/044) Lice Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 8 köyde ve 10 mezrada 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağının 4 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler ve mezralar: Şenlik, Birlik, Abalı, Erginköy, Tuzlaköy, Çeper, Daralan, Duruköy köyleri ile Elmadere, Ağılçık, Akçapınar, Ayaz, Şakan, Boyluca, Dahlık, Alikahya, Hacımusabey, Kutlamış mezraları.

(09/045) Hani’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hani ilçesine bağlı 7 köyde ve 12 mezrada 3 Eylül 2018 saat 18.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağının 4 Eylül 2018 saat 24.00 itibarıyla kaldırıldığını duyurdu. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köyler ve mezralar: Kaledibi, Akçayurt, Topçular, Y.Turalı, Kalaba, Uzunlar, Serenköy köyleri ile Başaklı, Güzelce, Taşburun, Karapilyari, Mezartarlası, Sıraevler, Horsel, Çay, Damlatepe, Uysal, A.Turalı, Gürbulak mezraları.

(09/046) Antep’te Özle Güvenlik Bölgesi…

Antep Valiliği 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Türkiye Suriye sınırındaki bölgeleri 31 Ağustos 2018 ile 14 Eylül 2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle Özel Güvenlik Bölgesi ilan etti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş