Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

5 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/044) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

22 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 Ağustos 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Kandil bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı sonucu 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

23 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 15 Ağustos 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

27 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak kırsal alanına yönelik 21 Ağustos 2019 tarihinde düzenlenen hava harekâtında 2 HPG militanının öldüğü; 24 Ağustos 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtında 1 HPG militanının öldüğü; 24 Ağustos 2019 tarihinde Batman’ın kırsal alanına yönelik düzenlenen hava harekâtında 1 HPG militanının öldüğü; 25 Ağustos 2019 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin kırsal alanına yönelik düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

29 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Zap bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

3 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Ağustos 2019 tarihinde Tunceli’nin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

3 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2 Ağustos 2019 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

4 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Ağustos 2019 tarihinde Tunceli’nin kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

4 Eylül 2019 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesinin kırsal alanında meydana gelen bombalı saldırıda 1 askerin öldüğü, 2 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(09/045) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpuslar…

4 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Menemen R Tipi Açık ve Kapalı cezaevlerinde 2019 yılı içinde 14 mahpusun (4’ü açık cezaevinde ve 10’u kapalı cezaevinde olmak üzere) hijyenik olmayan koşullar nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi. Söz konusu iddia ile ilgili olarak Adalet Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir milletvekili Atilla Sertel, yer olmadığı için mahpusların tuvaletlerde ve koridorlarda kalıp kalmadığını, bazı koğuşların salgın hastalık nedeniyle karantinaya alınıp alınmadığını, yaşamını yitiren 14 mahpusun ölüm sebeplerinin ne olduğunu sordu.

(09/046) Cezaevinde Mahpusların Gönderilmeyen Mektupları…

4 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde tutulan Mazlum Dönder isimli mahpusun Cumhuriyet gazetesi yazarları Mine Söğüt, Işıl Özgentürk ve Zeynep Oral’a gönderdiği mektupların postalanmadan mahpusa iade edildiği öğrenildi. İade gerekçesinin mahpusların gazete ve gazetecilere mektup yazmasının cezaevi yönetimi tarafından yasaklanması olduğu bildirildi.

(09/047) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu 10 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP il yöneticisi Betül Koca, Veli Saçılık, HDP Mamak ilçe yöneticisi Abuzer Kısa, Ali Özkan, Dilan Karaer, Onur Emre, Muhammet Şuayip Polat. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Aynı gerekçe ile HDP tarafından 4 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da Beşiktaş’ta yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu çok sayıda kişinin fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

Aynı gerekçe ile 4 Eylül 2019 tarihinde aralarında HDP’li milletvekillerinin de olduğu bir grup tarafından İzmir’de Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

(09/048) Van’da Yerlerine Kayyım Atanan Belediye Eş Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri…

Van’ın Edremit ilçesinin İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanı ile belediye meclisinin HDP’li 3 üyesinin yerine kayyım atandı. Belediye Eş Başkanı Medeni Özer yerine İpekyolu İlçe Tarım Müdürü Ercan Karahan; Savaş Encü yerine Belediye Başkan Yardımcısı ve Yazı İşleri Müdürü Vedat İlli; Atiye Şener yerine Zabıta Müdürü Abdullah Ekinici ve Sevinç Şeker yerine Belediye İmar Müdürü Nevzat İlhan kayyım olarak atandı.

(09/049) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1030 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 4 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

4 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 4 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/050) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

‘Güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek 3 Ağustos 2018 tarihinde Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak’ın, işe geri dönmek için başlattığı oturma eyleminin 1. yılında, 3 Eylül 2019 tarihinde Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eyleme yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 4 kişi (Türkan Albayrak, Nazife Onay, Nursel Tanrıverdi ve Acun Karadağ) 4 Eylül 2019 tarihine sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/051) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan DTK Üyesi…

3 Eylül 2019 tarihinde İfade vermek için gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan üyesi Mekiye Güzel, 4 Eylül 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/052) Adana’da HDP Binasına Giriş ve Çıkışın Engellenmesi…

4 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Adana İl binasının zırhlı polis araçlarıyla kapatıldığı, binaya giriş çıkışların engellendiği öğrenildi. Ayrıca İsmet İnönü Parkı, Beşocak Meydanı gibi şehir merkezinin kimi noktalarının da bariyerler ve araçlarla kapatıldığı bildirildi. Polis ablukası altındaki binaya girip çıktığı gerekçesiyle HDP Adana Eş Başkanı Gülseren Tural’a, 24 Ağustos 2019 tarihinde il binasından çıktığı, 25 Ağustos 2019 tarihinde ise Beşocak Meydanı’nda bulunduğu içini “emre aykırı davranış” gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’na dayanarak toplam 640 TL para cezası verildiği öğrenildi. Adana Valiliği 3 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde kapalı ve açık alan toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem ve etkinliği 15 gün süreyle yasaklamıştı.

(09/053) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarlar Emin Çölaşan, Necati Doğru, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli ile Mustafa Çetin ve Yücel Arı hakkında, ‘örgüt yöneticisi olma’, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddialarıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 4 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 28 Ekim 2019 tarihine erteledi.

 (09/054) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Muş Valiliği 4 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde kapalı ve açık alan toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem ve etkinliği 5 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş