Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

7 Ağustos 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/052) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tunceli’nin Ovacık ilçesi kırsalında güvenlik güçleri ile TKP/ML TİKKO militanları arasında çıkan çatışmada 6 militanın öldüğü öğrenildi.

5 Ağustos 2018 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan köy korucusu Ahmet Nebi’nin 6 Ağustos 2018 tarihinde Bingöl’ün Sancak Beldesi’ne bağlı Sudüğün köyü yakınlarında ölü olarak bulunduğu öğrenildi.

(08/053) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan ve Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

6 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan avukat Engin Gökoğlu’nun kırılan kolunun iyileşmesi ve işlevselliğini kazanması için gerekli olan fizik tedavi uygulamasının engellendiği öğrenildi. Haberde ayrıca Engin Gökoğlu’nun sayımlar sırasında yaşanan gerilim sonucu gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve henüz iyileşmemiş olan sağ kolundan çekiştirildiği ifade edildi.

Engin Gökoğlu 30 Ekim 2017 tarihinde tutulduğu hücrede gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kalmış ve buna bağlı olarak sağ kolu kırılmıştı.

Ayrıca aynı haberden, avukat Engin Gökoğlu’na ‘isyan çıkarmak’ suçlamasıyla verilen 20 gün hücre cezasının, yapılan itiraz üzerine, Tekirdağ 2. İnfaz Hakimliği tarafından ‘isyan çıkarmak suçunun unsurlarının oluşmadığı’ gerekçesiyle kaldırıldığı öğrenildi. İnfaz hakimliğinin bu kararına karşın cezaevi ikinci müdürünün Engin Gökoğlu’na mahkeme kararının tavsiye niteliğinde olduğunu ve bu karar uymak zorunda olmadıklarını söylediği iddia edildi.

(08/054) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

6 Ağustos 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Özdemir isimli bir mahpusun götürüldüğü hastanede maruz kaldığı kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldüğü öğrenildi.

(08/055) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Ağustos 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt, Mahir Kılıç ve Cafer Çağlar) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Ağustos 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/056) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Ağustos 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasından sonra oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(08/057) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Ağustos 2018 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy köyünde yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Söz konusu kişilerin, Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeği Mustafa Bedirhan Karakaya’nın 31 Temmuz 2018 tarihinde ölümlerine neden olan olayla ilgili olarak gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 5 kişinin jandarmanın fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı iddia edildi. Gözaltına alınanlar arasında saldırıda ağır yaralanan bebeği hastaneye götürenlerin de olduğu belirtildi.

Aynı olayla ilgili olarak daha önce 20 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan 18’i serbest bırakılmıştı.

(08/058) Van’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Van’ın Gevaş ilçesinde evi 15, 17 Ekim ve 2 Kasım 2014 tarihlerinde üst üste basılarak aranan Şefik Tunç, 4 Kasım 2014 tarihinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti. Daha sonra Şefik Tunç’un ölümü ile ilgili yapılmış haberler gerekçe gösterilerek, KHK ile kapatılmış DİHA Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Güzüpek, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dicle Müftüoğlu, Van Büro Şefi Ferhat Çelik ve muhabiri Hülya Emeç ile Şefik Tunç’un eşi Hafize Tunç hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca Gevaş Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Söz konusu davanın karar duruşması 6 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme, haberi yapan muhabir Hülya Emeç ile haber kaynağı Hafize Tunç’u 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme bu cezaları ertelerken diğer kişilerin ise beraatına karar verdi.

(08/059) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Ağustos 2018 tarihinde Kilis merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda 14’ü muvazzaf 31 askeri personel; Urfa’da 1 kişi gözaltına alındı.

6 Ağustos 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 2’si muvazzaf 9 binbaşı hakkında gözaltı kararı verildi.

(08/060) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski polis memuru Yusuf Caner hakkında Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Ağustos 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Yusuf Caner’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(08/061) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 6 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı koordinatları verilmiş 30 bölgenin 7 Ağustos 2018 ile 21 Ağustos 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş