Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/064) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 20 Ağustos 2018 tarihinde Gümüşhane’de güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/065) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Ağustos 2016 tarihinden beri cezaevinde olan Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Mehmet Pakdemirli, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na ulaşan mektubunda cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini anlattı. Mehmet Pakdemirli mektubunda, 14 ay kaldığı Manisa E Tipi Cezaevi’nde tavandan pis su aktığını fakat cezaevi yönetiminin buna kalıcı bir çözüm bulamadığını; daha sonra sevk edildiği Manisa T Tipi Cezaevi’nin girişinde çıplak arandığını; Manisa T Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulduğunu; Manisa T Tipi Cezaevi’ne sevki sırasında getirdiği ilaçlarının bir gardiyan tarafından çöpe atıldığını ve bu konu ile ilgili yaptığı şikayete rağmen olayın soruşturulmadığını; mahpuslar tarafından yazılan dilekçelerin kayıt altına alınmadan imha edildiğini; bulunduğu hücreye yakın süngerli oda olarak tabir edilen hücrelerde dövüldüğünü düşündüğü kişilerin bağrışlarına tanık olduğunu;  kendisine 6 ay görüş cezası verildiğini ifade etti.

 (09/066) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

11 Ağustos 2016 tarihinden beri cezaevinde olan Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Mehmet Pakdemirli, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na ulaşan mektubunda, ayrıca Manisa T Tipi Cezaevi’nde başta kendisi olmak üzere mahpusların sağlık haklarının engellendiğini, tedavisi zamanında yapılmadığı için Mehmet Özbir isimli bir mahpusun elinin kesildiğini, yine tedavisi zamanında yapılmadığı için Günay Yıldız isimli bir mahpusun gözünü kaybettiğini belirtti.

 (09/067) Cezaevinde Hakkında Disiplin Soruşturması Açılan Gazeteci…

6 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutulan Gazeteci Uğur Yılmaz’ın kaldığı odada yapılan arama sırasında henüz taslak aşamasında olan şiir ve öykü çalışmalarına el konulduğu, ve daha sonra bunlarla ilgili olarak Uğur Yılmaz hakkında ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla disiplin soruşturması açıldığı öğrenildi.

(09/068) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Mahir Kılıç) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/069) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve  ‘arşiv taraması” gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 6 Eylül 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basına açıklamalarının ardından Sağlık Müdürlüğünün önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemlerine müdahale eden polis, 6 Eylül 2018 tarihinde Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Gözaltına alınan Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/070) Hatay’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

4 Eylül 2018 tarihinde Hatay’ın Merkez ve İskenderun ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP İskenderun İlçe Eş Başkanları Muhsine Taşan ve Ahmet Çahan, 6 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/071) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınanlar…

6 Eylül 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Balıkesir Milletvekili adayı Şahin Çoban’ın da olduğu 11 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Şahin Çoban, Mikail, Nuri Gök, Yetim, Turan Güleç ve Bayram Yıldırım.

(09/072) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Hakkari’nin Şemdinli İlçesinin Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz ile DBP Şemdinli eski İlçe Eş Başkanı Cabbar Taş’ın da aralarında olduğu 5 kişi hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.  Seferi Yılmaz duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Seferi Yılmaz’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 18 Aralık 2018 tarihine erteledi.  Şemdinli Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz 3 Aralık 2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 6 Aralık 2017 tarihinde tutuklanmıştı.

(09 /073) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 2 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden okutman Sakine Çil ve Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle)  hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmalarda avukatlar derhal beraat, bunun olmaması durumunda yargılamanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılama ile birleştirilmesi ve yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yapılması taleplerinde bulundu.  Mahkeme 301. Madde uyarınca yargılamanın yapılması için ilgili belgelerin 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenmesine ve diğer taleplerin reddine karar verdi ve iki duruşmayı da 12 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen hakkında (Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. L. N. ve Prof. Dr. Ayşe Gül Altınay) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmalarda avukatlar derhal beraat, bunun olmaması durumunda yargılamanın 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılama ile birleştirilmesi ve yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarınca yapılması taleplerinde bulundu. Mahkeme 301. Madde uyarınca yargılamanın yapılması için ilgili belgelerin 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenmesine ve diğer taleplerin reddine karar verdi ve Prof. Dr. L. N.’nin yargılandığı davanın duruşmasını 27 Aralık 2018 tarihine; Prof. Dr. Ayşe Gül Altınay’ın yargılandığı davanın duruşmasını ise 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(09/074) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında “Lise öğrencisine ders ortasında gözaltı” başlıklı ve 23 Mayıs 2012 tarihli haber nedeniyle “süreli yayınlarda kimliğin açıklanması” iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Fatih Polat’ı 10 bin TL adli para cezası ile cezalandırdı.

(09/075) Ankara’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Aralarında gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Barış Ceyhan ile İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen’in de olduğu 3’ü tutuklu 12 kişi hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları ve yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Mahkemeyi izlemek üzere gelen gazetecilerin duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi.

Tutuklu yargılanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Barış Ceyhan savunmasında tutuklandıktan sonra götürüldüğü Sincan M Tipi Cezaevi’nde 17 gün boyunca 2 metrelik bir hücrede kaldığını, bu süre içinde gardiyanların fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kaldığını belirtti. Avukatı da yaptığı savunmada Barış Ceyhan’ın kaldığı cezaevinde gardiyanlar tarafından diğer mahpuslara hedef gösterildiğini ve buna bağlı olarak Barış Ceyhan’ın diğer mahkumların sözlü saldırısına maruz kaldığını söyledi.

Bir diğer tutuklu sanık Lezgin Tekay ise savunmasında gözaltında bulunduğu süre içinde fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade etti.

Savunmaların ardından mahkeme tutuklu 3 sanığın (Barış Ceyhan, Saim Serin ve Lezgin Tekay) yurt dışı yasağı ile tahliyesine, tutuksuz sanıklarla ilgili yurtdışı yasağının devamına, imza şartının kaldırılmasına ve bu soruşturma kapsamında hakkında dava açılan HDP Milletvekili Kemal Bülbül’ün dosyasının ayrılmasına karar verdi ve duruşmayı 22 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(09/076) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Davalar…

Sendika.org yazarı Hamide Yiğit hakkında kaleme aldığı “Tekmili Birden IŞİD- El Kaide’den IŞİD’e; Amerika için Cihat” başlıklı kitap nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi uyarıca İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hamide Yiğit’i ‘hükümeti, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 3 bin TL adli para cezasına çevirdi.

Aynı kitapla ilgili olarak, İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH), dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şikayetçi olması üzerine yine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 15 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(09/077) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Pelin Ünker ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç hakkında “Paradise Papers” haberleri nedeniyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve oğullarının şikayeti üzerine Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.  Mahkeme aynı konu ile ilgili açılmış ceza davalarında verilecek kararın beklenmesine karar verdi.

(09/078) İstanbul’da ÖHD Üyesi Avukatların Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 12 avukat ile yine KHK ile kapatılan Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) yöneticisi ve üyesi 37 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 11 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(07/079) İstanbul’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Yargılananlar…

10 Ekim Ankara Gar Katliamı ardından 13 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sirkeci Garı önünde yapılan basın açıklaması nedeniyle, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi eski Başkanı Beyza Metin ile, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Eylül 2018 tarihinde görüldü.  Mahkeme Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya ve Mehmet Şamil Altan’ı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 7’şer bin TL adli para cezasına çevirdi.  Mahkeme Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay’ı da 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra hükmün açıklanmasını geri bıraktı. (09/080) İstanbul’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Kadıköy İlçe Yöneticisi Mehmet Genç hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı gerekçesiyle açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme savunmaların ardından Mehmet Gencin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/081) Ankara’da SGDF Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanı Ceren Çoban, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine mahkemenin 6 Eylül 2018 tarihinde verdiği ara karar ile tahliye edildi. Ceren Çoban, 3 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve daha sonra tutuklanmıştı.

(09/082) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Eylül 2018 tarihinde Tokat’ta yapılan ev baskınlarında 1’i KHK ile meslekten ihraç edilmiş hakim adayı, 1’i uzman yardımcısı ve 3’ü avukat olmak üzere toplam 5 kişi gözaltına alındı.

(09/083) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nazlı Ilıcak hakkında 2 Ocak 2015 tarihinde Bugün Gazetesi’nde yazdığı “Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler” başlıklı yazısında Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarından çıkarılarak imha edilen gizli belgeyi yayınladığı iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.  Tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılan Nazlı Ilıcak, savunma yaptı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Nazlı Ilıcak’ın ‘Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için sanık ve avukatlarına süre verilmesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi

(09/084) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilen eski öğretmen Mesut Hançerkıran hakkında Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mesut Hançerkıran’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş