Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Kasım 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/075) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Kötü Muamele İddiası…

Halkın Hukuk Bürosu, 6 Kasım 2018 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama ile 1 Kasım 2018 tarihinde gözaltına alınan ve 5 Kasım 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Neslihan Albayrak (19) isimli müvekkillerinin götürüldüğü Gazi Karakolu’nda işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını duyurdu.

Neslihan Albayrak, maruz kaldığı işkence ve kötü muamele ile ilgili olarak sevk edildiği mahkemede şunları belirtti: “Beni oturtup, ‘istersen serbest kalabilirsin, bildiklerini anlat biz de seni bırakalım’ dediler. Ben de bilmediğim bir şeyi size anlatamam dedim. Bana bilmediğim isimler sordular, tanımadığım insanlar üzerinden kağıt imzalamam dedim, sen bilirsin tutuklanırsın dediler. ‘Burada benden daha üst biri yok, desem ki seni dövsünler döverler; sessiz sakin otursun desem sana bir şey yapmazlar sen bilirsin’ şeklinde sözler söyleyerek beni tehdit ettiler. Daha sonra, ‘Neslihan biz sana ayakkabını çıkart diyeceğiz, sen de çıkarmam dersin biz de seni bir daha döveriz’ dediler. 3 gün boyunca soğuk taşlara bastım, karnımda ağrılar oldu bu kan izleri kasıklarıma vurdukları için olan kan lekeleridir, darp edildim zapta geçirilmesini talep ediyorum…”

(11/076) Ankara’da Irkçı Bir Grubun Saldırısına Uğrayan Kişi…

6 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Üniversitesi öğrencisi Muzaffer Çiftçi isimli bir kişinin 31 Ekim 2018 tarihinde üniversitenin Cebeci Kampüsü’nde ırkçı bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Haberde, saldırı sırasında orada olan özel güvenlik birimlerinin olaya müdahale etmediği belirtildi.

(11/077) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

6 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan HDP Pertek ilçe Eş Başkanı Erdal Kotan’a partisinin ilçe örgütünün olağanüstü kongresine gönderdiği mesaj gerekçe gösterilerek 13 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

6 Kasım 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nin C-16 koğuşunda tutulan 13 siyasi mahpusun sayımlarda askeri nizamda ayakta durmayı reddettikleri gerekçesiyle 3 gündür gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(11/078) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 6 Kasım 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 761. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(11/079) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 728 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Kasım 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mahmut Konuk, Derviş Lermi, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Derviş Lermi, Nazan Bozkurt, İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Kasım 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/080) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapanlara yönelik polis müdahalesi sonucu 3 kişi (Engin Karataş, Türkan Albayrak ve Nuğyen Nedim) gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/081) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından atıldığı işine dönmek için CHP Genel Merkezi önünde 56 gündür açlık grevi yapan Mahir Kılıç ve ona destek için gelen Gülnaz Bozkurt, Deniz Aydın ve Bengisu Demirel, 6 Kasım 2018 tarihinde polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi daha sonra serbest bırakıldı.

(11/082) CHP Genel Merkezi’nde Gözaltına Alınan Kişiler…

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından atıldığı işine dönmek için CHP Genel Merkezi önünde 56 gündür açlık grevi yapan Mahir Kılıç’ın durumu ile ilgili görüşmek üzere CHP Genel Merkezi’ne giden ve daha sonra orada açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen, Acun Karadağ ve Alev Şahin, polisin müdahalesi sonucu ters kelepçe takılarak ve fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. ‘İş yeri dokunulmazlığını ihlal’ iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/083) İzmir’de TARİŞ İşçilerinin Eylemine Polis Müdahalesi…

6 Kasım 2018 tarihinde İzmir’deki TARİŞ fabrikasında, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle 7 işçinin işten atılması sonrası fabrika içinde eylem yapan işçilere müdahale eden polis, 65 işçiyi gözaltına aldı. İşçilerin 7 Kasım 2018 tarihinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(11/084) İstanbul’da Gözaltına Alınan Eski DTP Yöneticisi…

2 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan ve aralarında Demokratik Toplum Partisi (DTP) Fatih ilçe eski Eş Başkanı M.T.’nin de olduğu 6 kişiden 3’ü 6 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı.

(11/085) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul hakkında, 2016 yılında Antep’te yapılan 2 ayrı etkinlikteki konuşmaları nedeniyle Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Mahmut Toğrul’u ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(11/086) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi hakkında gazetede yer alan bir haber nedeniyle İstanbul 15. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Evrensel gazetesini 8 bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.

(11/087) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 3 akademisyen (İstanbul Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Biriz Berksoy, emekli Doç. Dr. İnci Özkan Kerestecioğlu ve Prof. Dr. Tülay Erkan) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından 3 duruşmayı da 5 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Sabancı Üniversitesi’nden Dr. Nevin Zeynep Yelçe ve Prof. Dr. İlker Birbil) hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 duruşmayı da 30 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Doç. Dr. Gülhan Balsoy ve Dr. Yonca Güneş Yücel) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 6 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Gülhan Balsoy hakkında açılan davanın duruşmasını 6 Aralık 2018 tarihine; Yonca Güneş Yücel hakkında açılan davanın duruşmasını ise 4 Aralık 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Sinem Aydınlı hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Kasım 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 6 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(11/088) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

6 Kasım 2018 tarihinde Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 5’i muvazzaf asker 6 kişi; İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 13 kişi; Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 12 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 26 ilde düzenlenen operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da ByLock kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 23 kişiden 17’si 6 Kasım 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 kişi ise serbest bırakıldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş