Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/061) Ankara’da Zorla Kaybedilen Kişi…

6 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2019 yılının Şubat ayında Ankara’da zorla kaçırılan, KHK ile ihraç edilmiş kamu görevlisi Gökhan Türkmen’in Antalya Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi. Gökhan Türkmen’in eşi Zehra Yılmaz basında yer alan ifadelerinde, Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından arandığını ve Gökhan Türkmen’in oradan Ankara’ya götürüleceğinin bildirdiğini belirtti.

2019 yılının Şubat ayında Ankara’da zorla kaçırılan, KHK ile ihraç edilmiş kamu görevlileri Yasin Ugan, Özgür Kaya, Salim Zeybek ve Erkan Irmak da 29 Temmuz 2019 tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından “Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına yakın bir yerde sırt çantaları ile yürürken rutin GBT kontrolü sırasında” gözaltına alınmış ve 10 Ağustos 2019 tarihinde tutuklanmıştı. 21 Ekim 2019 tarihinde ise Mustafa Yılmaz’ın ailesi Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından aranmış ve Mustafa Yılmaz’ın “Altındağ ilçesindeki Karapürçek Karakolu yakınlarında bulunarak gözaltına alındığı” bildirilmişti. 6 Ağustos 2019 tarihinden beri kayıp olan Yusuf Bilge Tunç’tan ise halen haber alınamıyor.

(11/062) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1093 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Kasım 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Kasım 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/063) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen İstanbul Maratonu’nda, İzmir Şakran Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a dikkat çekmek için koşan 3 kişinin (Deniz Aydın, Deniz Eriş ve Özgürcan Elbiz) gözaltına alındığı öğrenildi. Söz konusu 3 kişinin 4 Kasım 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

(11/064) İstanbul’da İşkence ve Kötü Muamele İddiasıyla Yargılanan Polis Memurları…

6 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Hüda Kaya’nın oğlu ve araştırmacı-yazar Muhammed Cihad Ebrari’nin 6 Kasım 2016 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde HDP’li milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin protesto eyleminde gözaltında alındıktan sonra maruz kaldığı işkenceyle ilgili 3 polis memuru hakkında dava açıldığı öğrenildi. İddianamede 3 polis memurunun, ‘kasten başkasının vücuduna acı vermek veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olmak’ ve ‘zor kullanma yetkisini aşarak kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralamak’ suçlarından cezalandırılması talep edilmektedir. Davanın ilk duruşması 28 Ocak 2020 tarihinde görülecek.

(11/065) Belediye Eski Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

18 Aralık 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Bozova Belediyesi eski Eş Başkanı Fatma Doğan hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Fatma Doğan’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(11/066) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Eski Milletvekili…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski İzmir milletvekili Zeynep Altıok hakkında, 2018 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Urla 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Kasım 2019 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 19 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(11/067) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

7 Kasım 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.

(11/068) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kosova’da gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Osman Karakaya ve Cihan Özkan isimli 2 kişi hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 6 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişiyi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş