Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

07 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/063) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

6 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 askerin öldüğü öğrenildi.

6 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Dicle ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/064) 31 Mart Seçimleri…

Yüksek Seçim Kurulu 6 Mayıs 2019 tarihinde aldığı karar ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesine ve seçimin 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenmesine karar verdi. İptal kararı sonrası 31 Mart tarihinde yapılan seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının geri alınacağı ve yerine İstanbul Valiliği tarafından bir vali yardımcısının kayyım olarak atanacağı öğrenildi.

(05/065) Abdullah Öcalan’ın Avukat Görüşü…

Bursa Ağır Ceza Mahkemesi’nin İmralı’da tutulan mahpuslara ilişkin avukat ile görüşme yasağını kaldırması üzerine, PKK lideri Abdullah Öcalan, 2 Mayıs 2019 tarihinde avukatları ile bir görüşme gerçekleştirdi. Abdullah Öcalan en son 27 Temmuz 2011 tarihinde avukatları ile görüşmüştü.

Basında yer alan haberlerden, Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuruda bulunan 4 avukattan sadece ikisine görüşme için izin verildiği öğrenildi. İmralı Cezaevi’ne giden avukatların aynı cezaevinde tutulan diğer 3 mahpusla (Veysi Aktaş, Hamili Yıldırım ve Ömer Hayri Konar) görüşmelerine de izin verilmediği bildirildi.

(05/066) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 908 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 6 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

6 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (İlker Işık ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 6 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/067) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için 6 Mayıs 2019 tarihinde Düzce’de oturma eylemi yapan Alev Şahin, polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

(05/068) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda oturma eylemi yapan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

(05/069) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

6 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk ile ismi öğrenilemeyen bir başka kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/070) Urfa, Diyarbakır, İstanbul, Kocaeli, Van’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde Urfa T Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemine jandarma tarafından izin verilmedi. Gözaltına alınan kimsenin olmadığı müdahale sırasında 1 mahpus yakının fenalık geçirdiği öğrenildi. Müdahale sırasında ayrıca bir askerin “Burada açıklama yapmak, toplanmak yasak. Bir daha gelirseniz size ne yapacağımızı biliyoruz” diyerek eylemcileri tehdit ettiği bildirildi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Park’ında yapılmak istenen basın açıklamasına parkın etrafını bariyerlerle kapatan polis tarafından izin verilmedi.

Aynı gerekçeyle mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine müdahale eden polis 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Eylemi takip eden gazetecilerin fotoğraf makinalarında bulunan hafıza kartlarına polis tarafından el konulduğu ve daha sonra hafıza kartlarının gazetecilere geri verilmediği öğrenildi.

Aynı gerekçeyle 6 Mayıs 2019 tarihinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi.

Aynı gerekçeyle 5 Mayıs 2019 tarihinde Van’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında 1 gazetecinin de olduğu 4 kişi (gazeteci Oktay Candemir, Serdar Çevik, Ömer Ertaş ve Mahmut Dündar) 6 Mayıs 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(05/071) İstanbul’da Anti Kapitalist Müslümanların Eylemine Polis Müdahalesi…

Anti Kapitalist Müslümanlar tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Galatasaray Meydanı’nda kurulmak istenen “Yeryüzü Sofrası”na müdahale eden polis, aralarında yazar İhsan Eliaçık’ın da olduğu 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında İhsan Eliaçık’ın fenalaştığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: İhsan Eliaçık, Zeynep Duygu Ağbayır, Hadiye Yolcu, Muharrem Şaşkın ve Rahime Kahraman.

(05/072) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

NATO Genel Sekreteri’nin Türkiye’ye yapacağı ziyareti protesto etmek için Halkevi üyeleri tarafından 6 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Güvenpark’ta yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 7 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(05/073) Ankara’da Gözaltına Alınan BDSP Üyeleri…

1 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu ve Devrimci Gençlik Birliği üyesi 7 kişiden 1’i (Hasan Akman) 6 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 6 kişi ise serbest bırakıldı.

(05/074) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Paradise Papers haberleri nedeniyle Gazeteci Pelin Ünker hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 660 TL para cezasına ilişkin istinaf başvurusu 6 Mayıs 2019 tarihinde sonuçlandı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, hapis cezasının bozulmasına ve para cezasının 7 bin 80 TL’ye çevrilerek ise onanmasına karar verdi.

(05/075) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Ege Üniversitesi’nden Arş. Gör. Cansu Akbaş Demirel hakkında İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 6 Mayıs 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanın Yargıtay’a gönderilmesine hükmetti.

(05/076) İzmir’de Sendika Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

6 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’de sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan TARİŞ işçisi 5 kişi ve onlara destek olan DERİTEKS İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Birleşik Metal-İş İşyeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ve Genel-İş 2 Nolu Şube Mali Sekreteri Ümit Gültekin hakkında İzmir Karşıyaka Adliyesi 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşmasının 3 Mayıs 2019 tarihinde görüldüğü öğrenildi. Mahkemenin “2911 sayılı toplantı ve yürüyüş kanununun ilgili maddesine dayanarak hürriyetten mahrum bırakma” suçundan işçileri ve sendika yöneticilerini ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdığı ve cezaların ertelendiği bildirildi.

Sendikalı oldukları için işten çıkarın TARİŞ işçileri ve onları destekleyen sendika yöneticileri 7 Kasım 2018 tarihinde eylem yaptıkları fabrika önünde polis tarafından gözaltına alınmıştı.

(05/077) Ankara’da Yasaklanan Etkinlik…

10 Mayıs 2019 tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde yapılacak olan Onur Yürüyüşü’ne 6 Mayıs 2019 tarihinde ODTÜ Rektörlüğü tarafından izin verilmedi. Yasaklama kararının gerekçesinin Ankara Valiliği’nin LGBTİ+ etkinliklerine ilişkin OHAL zamanında aldığı yasaklama kararı olduğu öğrenildi.

(05/078) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Kocaeli Valiliği, Gebze M Tipi Kadın Cezaevi önünde mahpus yakınları tarafından yapılan nöbet eylemi ile ilgili olarak 6 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile bu kapsamda il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 7 Mayıs 2019 ile 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş