Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

08 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/079) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 909 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 7 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

7 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 7 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/080) Batman, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Adana’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 7 Mayıs 2019 tarihinde Batman M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen oturma eylemine yönelik polis müdahalesinde aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı İkram İrgi’nin de olduğu 19 kişi gözaltına alındı. 1 mahpus yakının fenalaştığı müdahale sırasında bir polisin gözaltına aldığı kişiye “Direnme yoksa daha fazla canını acıtırım” dediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: İkram İrgi, HDP İl Eş Başkan Yardımcısı Mahir Bekleviş, avukat Zedan Ekmen, Kadriye Ocakçı, Veysi Aslan, Nihat Akın, Adil Erin, Salih Bayat, Yavuz Çelik, Yaşar Yalçın, Perişan Kaymaz, Hava Işık, Hava Can, Sümeyra Erol, Mekiye Sağlam, Hadi Bahadır, Misal Tosun, Ülmiye Aratemur ve Halim Çetinkaya.

7 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden İzmir Şakran Cezaevi önünde mahpus yakınları tarafından 7 Mayıs 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına İzmir Valiliği’nin aldığı bir ay boyunca sürecek eylem yasağı gerekçesiyle jandarmanın izin vermediği öğrenildi. Mahpus yakınlarının daha sonra HDP Menemen ilçe binası önünde bir açıklama yaptığı ve açıklamanın ardında Xezal Sosin Yaşar isimli 1 mahpus yakınının gözaltına alındığı bildirildi. Daha sonra gözaltına alınan Yaşar’ın akıbetini öğrenmek için İlçe Emniyet Müdürlüğüne giden HDP Menemen ilçe Eş Başkanı Mehmet Sıddık Barkan’ın da gözaltına alındığı ve aynı gün içerisinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

7 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine polis tarafından izin verilmedi.

7 Mayıs 2019 tarihinde Gebze M Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi.

7 Mayıs 2019 tarihinde Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine aralarında mahpus yakınları ile siyasi parti temsilcilerinin de olduğu grup Ceyhan M Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

(05/081) Gözaltına Alınan Eski Belediye Eş Başkanı…

Iğdır’ın eski Belediye Eş Başkanı Murat Yikit 7 Mayıs 2019 tarihinde Iğdır’daki evine yapılan baskı sonrasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin 2015 yılında katıldığı canlı kalkan eylemi olduğu öğrenildi.

(05/082) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Artuklu Üniversitesi’nden Arş. Gör. Ferhat Yılmaz hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava ile yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Mardin Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile Yaşar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgay Kurultay hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 19 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nüket Esen hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Nüket Esen’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(05/083) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 4 Aralık 2015 tarihinde T24 internet sitesinde yayınlanan “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı yazısı nedeniyle İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Hasan Cemal’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı 3 bin 360 TL adli para cezasına çevirdi.

(05/084) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle açlık grevinde olan Kibriye Evren duruşmaya katılmadı. İddianamede Kibriye Evren’in ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Kibriye Evren’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

Kibriye Evren, aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanmıştı.

(05/085) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Evrensel gazetesi muhabiri Cansu Pişkin hakkında, gazetede 5 Nisan 2018 tarihinde yayınlanan “Boğaziçililere Özel Savcı” başlıklı haber gerekçe gösterilerek İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Cansu Pişkin’i ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetini açıklama’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(05/086) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci ve foto-muhabir Çağdaş Erdoğan hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 7 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Çağdaş Erdoğan’ın ‘örgüt üyeliği’ suçundan beraatına, ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Savunmaların ardından mahkeme, duruşmayı 13 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Çağdaş Erdoğan 2 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Kadıköy’de MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) sosyal tesislerinin fotoğraflarını çektiği iddiasıyla gözaltına alınmış, 13 Eylül 2017 tarihinde tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 13 Şubat 2018 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(05/087) İstanbul’da Yargılanan Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtları…

Homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı 25 kişi hakkında, İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararına rağmen 25 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilen 2017 LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 7 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(05/088) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alına ve Tutuklanan Kişiler…

Yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla Edirne’de 7 Mayıs 2019 tarihinde gözaltına alınan 4 kişi aynı gün sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(05/089) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2019 yılının Nisan ayında 2’si çocuk yaşta ve 7’si kadın ve 10’u göçmen olmak üzere en az 145 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’in verilerine göre 2019 yılının ilk 4 ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 545 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş