Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Ağustos 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/065) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

8 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 7 Ağustos 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Xakurkê bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında meydana gelen çatışmada 4 HPG militanının öldüğü; 6 Ağustos 2019 tarihinde Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında meydana gelen çatışmada 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/066) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı avukat İlhan Öngör, 8 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan açıklamasında, Osmaniye 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslarla yaptığı görüşmenin sonrasında mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre; mahpusların hastaneye sevklerinde zorluklar çıkartılmaktadır, Yeni Yaşam gazetesi mahpuslara verilmemektedir, mahpuslara ait radyolara el konulmuştur, Leyla Güven ve Selahattin Demirtaş tarafından mahpuslara gönderilen mektuplar mahpuslara verilmemektedir, Hasan Alan isimli bir mahpus isteği ve iradesi dışında Maraş Türkoğlu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilmiştir.

8 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde, Denizli T Tipi Cezaevi’nde aile görüşü sırasında ziyaretçileri ile Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle Mehmet Aktaş isimli mahpusun fotoğraf çektirme talebinin gardiyanlar tarafından yerine getirilmediği iddia edildi.

(08/067) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1003 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Ağustos 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Ağustos 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazife Onay ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazife Onay ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Ağustos 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/068) Ankara ve Kars’ta Gözaltına Alınan Gazeteci ve ATO Yönetim Kurulu Eski Üyesi…

8 Ağustos 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında Ankara ve Kars’ta yapılan ev baskınlarında aralarında Ankara Tabip Odası (ATO) yönetim kurulu eski üyesi Dr. Onur Naci Karahancı ile PİRHA muhabiri Cebrail Aslan’ın da olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler: Cebrail Aslan, Feryal Yazıcı, Perihan Yoğurtçu, Bayram Kaya (Ankara); Onur Naci Karahancı (Kars).

(08/069) Iğdır’da Örgüt Propagandası Yaptığı İddiasıyla Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

8 Ağustos 2019 tarihinde Iğdır’da yapılan ev baskınlarında aralarında belediye meclis üyesi Bülent Baydar’ın da olduğu 6 kişi sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

(08/070) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlere Destek Verdiği İçin Yargılanan Yazar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlere destek vermek amacıyla, 18 Ocak 2016 tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurduğu gerekçesiyle yazar Ahmet Kardam hakkında İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Temmuz 2019 tarihinde başlandı. Duruşma yapmadan davayı dosya üzerinden görüşen mahkeme Ahmet Kardam’ın beraatına karar verdi. Mahkeme beraat kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verdi: “İmzaladığı bildiri incelendiğinde herhangi bir silahlı terör örgütünün propagandasının söz konusu olmadığı, atılı suçun oluşması için gerekli olan cebir, şiddet ve tehdit unsurlarının gerçekleşmediği, söz konusu bildiride herhangi bir suç unsurunun bulunmadığı ve bu bildirinin propaganda suçunu oluşturmayacağı konusunda Anayasa Mahkemesi’nin 26/07/2019 tarih ve 2018/17635 Başvuru Sayılı kararının bulunduğu anlaşılmakla atılı suçun oluşmadığı görüldüğünden sanığın CMK 223/2-a ve c Maddeleri uyarınca beraatına istinaf yolu açık olmak üzere oy birliği ile karar verilmiştir.”

(08/071) Reina Katliamı Davası…

“Reina katliamı” olarak bilinen, 1 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bir eğlence merkezine düzenlenen ve 39 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili olarak İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Ağustos 2019 tarihinde devam edildi. Davada 18’si tutuklu 58 sanık yargılanmaktadır.

Savunmaların ardından mahkeme tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 31 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(08/072) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Ömer Lütfi Polat isimli bir kişi hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ağustos 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Fatih Korkmaz isimli bir kişi hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Ağustos 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/073) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği, 7 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 8 Ağustos 2019 tarihinden itibaren 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş