Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/090) Mardin’de Cinsel Taciz İddiası…

8 Mayıs 2019 tarihinde basında çıkan haberlerden Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum döneminde Kent A.Ş.’de İçişleri Bakanlığı tarafından müdür olarak görevlendirilen polis memuru E.U. ve bir dönem uzman çavuşluk yaptıktan sonra İtfaiye Müdürü olarak işe alınan E.I.’nın belediyede çalışan kadın çalışanlara cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi.

D.S. isimli bir kadının maruz kaldığı cinsel taciz ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine E.U.’nun savcılığa ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Haberde, suç duyurusunda bulunan D.S.’nin ise işe gitmediği gerekçesiyle işten çıkarıldığı ifade edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mardin Emniyet Müdürlüğü şunları belirtti: “Sosyal medya hesapları ve bazı yayın organlarında Mardin Büyükşehir Belediyesi Kent A.Ş.’de görevli bir polis memuru ile ilgili çıkan haberlerle alakalı adlı tahkikatın devam ettiğinin bilindiği olayın 31 Mart 2019 tarihinden sonra olduğunun öğrenildiği ve öğrenildiği andan itibaren görevlinin görevlendirme onayının iptal edilerek, idarî tahkikatın başlatıldığı ve tahkikatın sürdürüldüğü kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

(05/091) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 911 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Gülnaz Bozkurt ve Taylan Sungur); saat 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Taylan Sungur ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/092) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için 8 Mayıs 2019 tarihinde Düzce’de oturma eylemi yapan Alev Şahin, polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı. Polisin eylem sırasına görüntü alınmasına izin vermediği öğrenildi.

(05/093) İstanbul, Diyarbakır ve İzmir’de Eylemlere Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılmak istenen nöbet eylemine polis tarafından izin verilmedi.

8 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

8 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi surlara çıkarak cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevlerine dikkat çekmek isteyen mahpus yakınlarının eylemine polis tarafından izin verilmedi.

7 Mayıs 2018 tarihinde İzmir Şakran Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasının engellenmesi üzerine, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Menemen ilçe binası önünde yapılan basın açıklamasına katıldıktan sonra gözaltına alınan Xezal Sosin Yaşar isimli 1 mahpus yakını 8 Mayıs 2019 çıkarıldığı savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/094) Mardin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Mayıs 2019 tarihinde Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş kırsal mahallesinde tarlalarına Eti Bakır Maden İşletmesi tarafından yol çalışması yapılmasını protesto eden köylülere müdahale eden jandarma 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(05/095) Gözaltına Alınan Kaldıraç Okurları…

7 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul ve Kocaeli’de yapılan ev baskınlarında Kaldıraç dergisi okuru 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin 1 Mayıs mitingine çağrı yapmak olduğu bildirildi.

(05/096) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle hakkında açılan davada verilen 1 yıl 3 ay hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onanan. Prof. Dr. Füsun Üstel, 8 Mayıs 2019 tarihinde cezaevine girdi. Böylelikle Füsun Üstel, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle hapse giren ilk akademisyen oldu.

Aynı gerekçeyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halis Ulaş hakkında İzmir 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme avukatların yaptığı TMK’nin 7/2. maddesinin Anayasaya aykırılığı iddiasını değerlendirmek üzere duruşmayı 26 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Arş. Gör. Özer Yersüren hakkında İzmir 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanın Yargıtay’a gönderilmesine hükmetti.

(05/097) Diyarbakır’da Yargılanan Asker…

Pakize Hazar (85) adlı bir kadının ölümüne neden olan Uzman Çavuş S.K. hakkında Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen 20 ay hapis cezası ve daha sonra bu cezanın ertelenmesi ile ilgili olarak bir üst mahkeme olan Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz kabul edilmişti.

Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden yapılan yargılamada mahkeme 8 Mayıs 2019 tarihinde Uzman Çavuş S.K.’yi 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı sanığın geleceğine yönelik olası etkilerini dikkate alarak 2 yıl 6 aya indirdi.

Pakize Hazar, 14 Haziran 2017 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi üzerinde Uzman Çavuş S.K. tarafından kullanılan zırhlı bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitirmişti.

(05/098) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi.

Mahkeme bir önceki duruşmada yapılan bilirkişi keşfine ilişkin raporun hazırlanması için süre vererek duruşmayı 19 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(05/99) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçundan Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Dava ile ilgili görevsizlik kararı veren mahkeme, dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(05/100) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ile gazetenin yazar ve yöneticileri Reyhan Çapan, Reyhan Hacıoğlu, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu, Ayşe Berktay, Filiz Koçali, Hüseyin Aykol hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dosyadaki eksiklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı 21 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

(05/101) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Musa Çitil ile ilgili, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda yer alan haberler ve bu haberlerin sosyal medya hesaplarından paylaşılması gerekçe gösterilerek 7’si gazeteci 8 kişi hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi.

Dava Musa Çitil’in yaptığı şikayet üzerine açılmıştı. İddianamede Ömer Çelik, A. Vahap Taş, Selman Çiçek, Kemal Sancılı, İnan Kızılkaya, Selim Günenç, Hamza Gündüz ve Çağdaş Kaplan’ın ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ iddiasıyla ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Ayrıca Selman Çelik’in ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Musa Çitil’in davaya katılma talebi mahkeme tarafından kabul edilmişti.

Mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(05/102) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında sosyal medya paylaşımları ve toplatma kararı olan gazeteleri dağıttığı gerekçesiyle Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Mayıs 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Durket Süren’in ‘örgüte yardım etme’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların adından mahkeme duruşmayı 2 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(05/103) Afrin Operasyonu’na Tepkiler ile ilgili Yargılanan İnsan Hakları Savunucusu…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamayı Malatya’da okuduğu gerekçesiyle İHD Şube yöneticisi Mehmet Tuncel hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Mehmet Tuncel’i 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/104) HDP Eş Genel Başkanları Hakkında TBMM’ye Gönderilen Fezlekeler…

8 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin de olduğu HDP milletvekili 9 kişi hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekelerin TBMM’ye gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

Pervin Buldan (1 fezleke), Sezai Temellli (3 fezleke), Nuran İmir (2 fezleke), Remziye Tosun (2 fezleke), Erol Katırcıoğlu (1 fezleke), Kemal Peköz (1 fezleke), Musa Farisoğulları (1 fezleke), Ayşe Sürücü (1 fezleke) ve Berdan Öztürk (1 fezleke).

(05/105) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay ve Yüksek Seçim Kurulu eski üyesi İbrahim Zengin hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İbrahim Zengin’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/106) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği, 8 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 9 Mayıs 2019 ile 18 Mayıs 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(05/107) Erişim Engeli Getirilen Haber…

8 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ile Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen bir konuşmaya ilişkin haberlerin yer aldığı internet sayfalarına erişim engeli getirildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş