Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Nisan 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/114) Kadın Cinayetleri…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 9 Nisan 2019 tarihinde yayınladığı rapora göre 2019 yılının Mart ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 27 kadın öldürüldü. Ayrıca yine aynı dönemde en az 20 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı.

(04/115) Meriç Nehri’nde Kaybolan Kişi…

24 Mart 2019 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan ve Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalıştığı belirtilen Mahir Mete Kul’un (22) cenazesinin 9 Nisan 2019 tarihinde nehir kıyısında bulunduğu öğrenildi. Mahir Mete Kul, 2017 yılında katıldığı eylemler ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmış, 2018’in Eylül ayında yurtdışı yasağıyla tahliye edilmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun 9 Nisan 2019 tarihinde yaptığı açıklamaya göre OHAL döneminden bugüne kadar 13’ü çocuk en az 22 kişi yurt dışına geçmeye çalışırken Ege Denizi’nde ve Meriç Nehri’nde yaşamını yitirdi.

(04/116) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

9 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara sıcak su verilmediği, gazetelerin 6 aydır verilmediği, açlık grevindeki mahpuslara limon ve karbonat verilmediği öğrenildi.

(04/117) Cezaevinde Açlık Grevi…

Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nin (ÖHD) 9 Nisan 2019 tarihinde yayınladığı, Marmara bölgesindeki cezaevlerinde süren açlık grevlerine ilişkin raporuna göre, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların cezaevi savcısı ve müdürü tarafından zorla tıbbi müdahale ile tehdit edildiği; Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara B1 vitaminin verilmediği; Kandıra 1 ve 2 Nolu F Tipi Cezaevleri ile Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi Cezaevleri’nde açlık grevinde olan mahpusların koğuşlarında bulunan eşyalarına el konduğu ve iletişim haklarının engellendiği öğrenildi. Ayrıca raporda, Silivri 5 Nolu Cezaevi, Edirne F Tipi Cezaevi ve Bolu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların yanlarına refakatçi verilmediği belirtildi.

(04/118) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 9 Nisan 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 805. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(04/119) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 882 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

9 Nisan 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Serkan Şahin Kaya, Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 9 Nisan 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/120) Kocaeli’de Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Nisan 2019 tarihinde, Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların aileleri tarafından cezaevi önünde yapılan oturma eylemine müdahale eden polis, 6 mahpus yakınını gözaltına aldı. Gözaltına alınan mahpus yakınlarının aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(04/121) Mersin’de Engellenen Eylem…

9 Nisan 2019 tarihinde, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi üyesi avukatlar tarafından, açlık grevlerine ilişkin olarak Mersin Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasının “savcılık talimatı” gerekçesiyle polis tarafından engellendiği öğrenildi.

(04/122) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Nisan 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alınan ve 7 Nisan 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Barış Annesi Emine Özek ve Behiye Nayır’ın 9 Nisan 2019 tarihinde ifadelerinin alınmasından sonra tutuklama talebiyle çıkarıldıkları mahkeme tarafından ev hapsi ile cezalandırıldıkları öğrenildi.

(04/123) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

6 Nisan 2019 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan Mehmet Demir isimli bir kişi, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla hakkında açılmış olan davada kesinleşmiş 12 aylık hapis cezası olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

(04/124) Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Eş Başkanı…

5 Nisan 2019 tarihinde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren Mahsum Pamay isimli mahpus için, Şırnak’ın Cizre ilçesinde düzenlenen taziye törenine katıldıkları için Cizre Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Ziriğ, Demokratik Toplum Partisi (DBP) İlçe Eş Başkanı Selahattin Kolanç ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı Güler Tunç hakkında soruşturma başlatıldığı 9 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(04/125) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Gürata hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyanın Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçeyle Mersin Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Esin Gülsen hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın TCK’nın 301. Maddesine göre yapılması için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesine ve cevap gelene dek yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

Aynı gerekçeyle 3 akademisyen (ODTÜ’den Arş. Gör. Deniz Kimyon, Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. S. I., Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Süreyya Topaloğlu) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Deniz Kimyon hakkında açılan davada yetkisizlik kararı vererek dosyanın Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkeme Süreyya Topaloğlu hakkında açılan davanın duruşmasını 30 Nisan 2019 tarihine, S. I. hakkında açılan davanın duruşmasını 2 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle 3 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yaman ile Doğuş Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Aslı Vatansever ile İbrahim Yaman hakkında açılan davaların duruşmalarını 17 Eylül 2019 tarihine, Murat Yılmaz hakkında açılan davanın duruşmasını 19 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle 2 akademisyen (Dokuz Eylül Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Yeşim Şahin ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Güven İncirlioğlu) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki davada da yetkisizlik kararı vererek dosyaların İzmir Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(04/126) Antep’te Yargılanan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanı Barış Polat hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme dijital materyalin incelenmesine karar vererek duruşmayı 10 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(04/127) İstanbul’da Yargılanan Yayıncı…

Varyos Yayıncılık İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri eski Müdürü Mehmet Ali Genç hakkında Sosyalist Kadın dergisinde yayınlanan bir yazısı nedeniyle İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Ali Genç’in beraatına karar verdi.

(04/128) Diyarbakır’da Yargılanan Kişi…

Yıldız Elma isimli bir kişi hakkında ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Nisan 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yıldız Elma’nın yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi. Yıldız Elma, 13 Kasım 2018 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanmıştı.

(04/129) Eskişehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

Mehmet Yüksel isimli bir kişi hakkında, ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Eskişehir 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Mehmet Yüksel’i 11 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(04/130) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

9 Nisan 2019 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılan 13 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 63 kişi; Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerinde olduğu 35 kişi; Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 16 kişi; Adıyaman merkezli bir soruşturma kapsamında 25 kişi ve Kütahya merkezli bir soruşturma kapsamında 10 muvazzaf asker gözaltına alındı.

(04/131) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

“Balyoz Planı” adıyla bilinen davanın savcılarından Hüseyin Kaplan hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Nisan 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Hüseyin Kaplan’ın ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım’ suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(04/132) 31 Mart Seçimleri…

9 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, avukat İsmail Sami Çakmak tarafından, 31 Mart yerel seçimleri sürecinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı seçim yasaklarından muaf tutan Yüksek Seçim Kurulu üyeleri hakkında Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na yaptığı suç duyurusunun 7 Nisan 2019 tarihinde reddedildiği öğrenildi.

9 Nisan 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul’un Kartal ve Kadıköy ilçelerinde 31 Mart seçimlerinde görev yapan sandık kurulu üyeleri hakkında Seçim Kanunu’nun 164. maddesi kapsamındaki “görevi kötüye kullanma” ve “seçim neticesini bozmak” iddialarıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş