Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/126) Diyarbakır’da Polis Zırhlı Aracının Çarptığı Çocuk…

11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde seyir halindeki bir zırhlı polis aracı E. T. (6, e) isimli bir çocuğa çarptı. Hastaneye kaldırılan E. T.’ye beyin kanaması teşhisi konduğu ve hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

(09/127) Ankara’da Kaçırılma Girişimi…

11 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Eryaman ilçesinde Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi Hayrullah Narin isimli 1 kişinin kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından siyah bir minibüse zorla bindirilerek kaçırılmak istendiği öğrenildi. Hayrullah Narin’in kaçırılma girişimi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Hayrullah Narin, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Benimle dost olduklarını belirttiler. Ben dost olmadığımızı söyleyip eğer gözaltı yapacaksanız avukatımı arayacağım dedim. Araç içindeki başka bir kişi ise ‘Artistlik yapma, bin araca’ dedi. Bir diğeri ise kolumu tutup çekmeye çalışınca bende ‘Beni kaçırıyorlar’ diye bağırıp markete doğru yöneldim. Çevredeki insanların bana doğru yönelmesinden sonra ise 3 kişi araca binip uzaklaştılar.”

(09/128) Diyarbakır’da Sendika Bürolarına Polis Baskını…

11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’da Eğitim-Sen ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır şubelerine asılan “Oyum irademdir” pankartları, sendika bürolarına baskın düzenleyen polis tarafından savcılık kararına dayanarak kaldırıldı.

Daha önce aynı sendika bürolarına asılan “İrademe dokunma” pankartları da yine polis baskını ile kaldırılmıştı.

(09/129) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1037 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/130) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Doğuş Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu ve Bilkent Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Özlem Savaş) hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme her iki akademisyenin de beraatına karar verdi.

Aynı gerekçe ile ODTÜ’den Arş. Gör. Esra Cesur Erdem hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme dava ile ilgili yetkisizlik kararı vererek dava dosyasının Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe 2 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ayşe Berkman, Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Chris Stephenson) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme iki davanın duruşmasını da 12 Eylül 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Anadolu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İlker Gökhan Şen hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 5 Aralık 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçeyle 11 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yıldırım Şentürk, Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Özlem Köseoğlu, Öğr. Gör. Yörük Kurtaran ve Doç. Dr. Bülent Bilmez, Cumhuriyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çeliksöz, 29 Mayıs Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hilal Alkan Zeybek, Anadolu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kasım Akbaş, Kocaeli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Artuklu Üniversitesi’nden Arş. Gör. Asena Pala, Pennsylvania Üniversitesi’nden T.E.K. ve Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Ünlü) hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davalarda, mahkeme 11 Eylül 2019 tarihinde celse arasında beraat kararı verdi.

(09/131) Eski Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesinin eski Belediye Eş Başkanı Sara Kaya hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Tutuklu bulunan Sara Kaya duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Mahkeme Sara Kaya’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 6 Kasım 2019 tarihine erteledi.

(09/132) Avusturyalı Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ile Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyeleri Mithatcan Türetken ve Hatice Göz hakkında Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 3 kişinin de beraatına karar verdi.

Max Zirngast, Mithatcan Türetken ve Hatice Göz 11 Eylül 2018 tarihinde Ankara ve Hatay’da yapılan ev baskınları sonrasında gözaltına alınmış ve 21 Eylül 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmışlardı. 3 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi 24 Aralık 2018 tarihinde kabul eden mahkeme, tensip kararı ile 3 kişinin de adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vermişti.

(09/133) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Yusuf Karataş hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 25 Aralık 2019 tarihe erteledi.

(09/134) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ayşegül Doğan hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileriyle yaptığı görüşme ve röportajlar ile katıldığı etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt kurma ve yönetme’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(09/135) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Uğur Dündar hakkında 5 Nisan 2014 tarihli köşe yazısında dönemin Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmir milletvekili Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Uğur Dündar’ı ilk önce 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra bu cezayı 5 ay 25 gün süreyle haftada en az iki saat üniversite kütüphanelerinde “şerefe karşı suçlar” ile ilgili kitap, makale ve tez okuma yükümlülüğüne çevirdi.

(09/136) Şerzan Kurt Davası…

Üniversite öğrencisi Şerzan Kurt’un 19 Mayıs 2010 tarihinde vurularak ölmesiyle ilgili olarak emekli polis memuru Gültekin Şahin’e verilen 16 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulması sonrasında dava 11 Eylül 2019 tarihinde Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü. Mahkeme Gültekin Şahin’i “neticesi itibarıyla ağırlaşmış yaralama’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Daha sonra bu cezayı haksız tahrik ve iyi hal indirimleriyle 7 yıl 6 ay hapis cezasına indirdi.

(09/137) Çorlu Tren Kazası Davası…

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 328 kişinin yaralandığı tren kazası ile ilgili olarak TCDD görevlisi 4 kişi (TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım) hakkında Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 ve 11 Eylül 2019 tarihlerinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ve müşteki beyanlarının ardından mahkeme duruşmayı 10 Aralık 2019 tarihine erteledi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş