Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/133) Mersin’de Polisin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

11 Şubat 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Gençlik Meclisi üyesi Mehmet Beyhan’ın Mersin’de bulunan evine yapılan polis baskını sırasında polisin Mehmet Beyhan ve evde bulunan diğer kişilere fiziksel ve sözlü şiddet uyguladığı ve başlarına silah dayadığı 12 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

Mehmet Beyhan’ın ağabeyi Cindi Beyhan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Polis, 11 yaşında olan çocuğumun kafasına silah dayayarak, ismini sorup, darp etti. Tüm eşyaları dağıttılar. 17 yaşındaki kızımın saçlarından tutarak yere atıp, sırtına basarak darp ettiler, ismini sorarak başına silah dayadılar. Kızım Zehra ve oğlum Erhan’ın başına silah dayayarak, darp etmeye devam ettiler. Kaba dayak atıp, hakaret ederek bize zulüm ettiler.”

(02/134) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci Aziz Oruç’a gönderilen mektup, kitap ve giysilerin verilmediği öğrenildi.

(02/135) Cezaevinde Açlık Grevi…

Mardin’in Derik ilçesinin Kaymakamı Muhammed Safitürk’ün öldürülmesi ile ilgili açılan davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılan ve Siverek T Tipi Cezaevi’nde tutulan Şerif Mesutoğlu isimli mahpusun adil yargılanma talebiyle 229 gündür devam eden açlık grevini 12 Şubat 2020 tarihinde sonlandırdığı öğrenildi.

(02/136) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1191 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Şubat 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

12 Şubat 2020 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin, Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Merve Demirel, Nazan Bozkurt ve Sercan Çakır) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 12 Şubat 2020 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/137) Ağrı’da Gözaltına Alınan Sendika ve Siyasi Parti Yöneticisi ile Belediye Meclis Üyesi…

12 Şubat 2020 tarihinde Ağrı’da yapılan ev baskınlarında Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Ağrı Şube Başkanı Ersin Erinçik, HDP Merkez İlçe Eş Başkanı İsmail Çiftçi, HDP Merkez ilçe yöneticisi Ömer Taş, İl Genel Meclisi Üyesi Sabri Taşdemir ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski yöneticisi Hamit Taşdemir gözaltına alındı. 5 kişinin gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/139) Muş’ta Gözaltına Alınan Muhtar ve Diğer Kişiler…

12 Şubat 2020 tarihinde Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Kazgöl, Aslankaya ve Yaramış köylerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Kazgöl köyü muhtarı Salih Söylemez’in de olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 8 kişinin Malazgirt İlçe Jandarma komutanlığına götürüldüğü öğrenildi.

(02/140) Bitlis’te Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

12 Şubat 2020 tarihinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde yapılan ev baskınında HDP Bitlis İl Eş Başkanı Rumet Dursun gözaltına alındı.

(02/141) Antep’te Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Şubat 2020 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınlarında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 12 kişi gözaltına alındı.

(02/142) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Zehra Çelenk hakkında yaptığı bir haberde bir gizli tanığın adını yazdığı gerekçesiyle İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Şubat 2020 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 14 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(02/143) Van’da HDP Üye ve Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında HDP Van eski İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak’ın da olduğu 5’i tutuklu 12 kişi hakkında Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 10 Şubat 2020 tarihinde görülen ilk duruşmasında 4 tutuklu sanık ile ilgili verilen tahliye kararına savcılığın itiraz ettiği öğrenildi. Mahkemenin itirazı kabul etmesi üzerine Fikret Doğan ve Yadişen Karabulak 12 Şubat 2020 tarihinde yeniden gözaltına alındı.

(02/144) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Selman Gülen isimli bir kişi hakkında Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Faruk Güllü isimli bir kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(02/145) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 12 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 13 Şubat 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Bu kararla Hakkari’de 4 Nisan 2019 tarihinden bu yana kesintisiz uygulanan eylem ve etkinlik yasağı 328 güne uzatılmış oldu.

(02/146) Erişim Engeli Getirilen İnternet Sayfası…

Özel Maya Okulları’nda çalışan bir öğretmenin işine son verilmesiyle ilgili evrensel.net’te yer alan bir habere erişimin Ankara 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 10 Şubat 2020 tarihli kararı ile engellendiği 12 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş