Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 – 27 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/307) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

24 Mayıs 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Avaşin Basyan bölgesinde bulunan bir askeri üs bölgesine yönelik düzenlenen saldırıda 1 askerin öldüğü öğrenildi.

13 Mayıs 2019 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesi kırsal alanında düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan 1 korucunun 24 Mayıs 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(05/308) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

24 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 28 Nisan 2019 tarihinde, Silivri Cezaevi’nde tutulan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı Zaki Y. M. Hasan isimli bir kişinin, tutulduğu tek kişilik koğuşta ölü bulunmasıyla ilgili olarak, Adli Tıp Kurumu tarafından otopsi raporu hazırlandığı öğrenildi. Raporda “kişinin ölümünün ası sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatini bildirir” şeklinde bir ifade yer aldığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada kaldığı odada asılı halde bulunan Zaki Y. M. Hasan’ın intihar ettiğini belirtmişti.

(05/309) Urfa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde yaşanan ve 1 polis memuru ile 2 militanın öldüğü çatışma sonrasında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanların götürüldükleri Urfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilmişti.

Gözaltına alınıp 24 Mayıs 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mehmet Hayri Çiftçi’nin mahkemede verdiği ifadesinde “Bana jandarma karakolunda işkence yapıldı. Üzerime basıldı, darp izi var. Cop vuruldu, parmaklarıma ve ayaklarıma vuruldu. Su döküp falakaya yatırdılar. Bu olaylar jandarma karakolunda oldu. Emniyette ise gözlerimi kapatıp, 2 kat yukarı çıkartıp cinsel organıma elektrik şoku verdiler. Ellerimi ayaklarımı bağlayıp üzerime abandılar. İlgililer hakkında şikâyette bulunacağım. Adli kontrol talebinin reddini talep ediyorum” dediği öğrenildi.

Mustafa Çiftçi ise mahkemedeki ifadesinde şunları belirtti: “Bana gözaltına işkence yapıldı. Gözlerimi bağladılar, elektrikle mi elle mi vuruldu bilmiyorum, ancak bel altım ağrıyordu. Jandarma karakolunda bana tekme tokat vurdular, kulağım ağrıyor. Bu duruma ilişkin şikayette bulunacağım.”

24 Mayıs 2019 tarihinde mahkemeye sevk edilen 10 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar veren mahkeme, Mehmet Hayri Çiftçi ve Mustafa Çiftçi ile ilgili adli tıp raporu alınması talebinin ise, talebin delil toplama kapsamında olduğu ve soruşturma aşamasında delil toplama yetkisinin cumhuriyet savcısında olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi.

Yaşanan çatışma ile ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında 24 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Bozova ilçesine bağlı Koçhisar mahallesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişinin (Mahmut Pehlivan, Vakas Kılıç, Abdullah Polat ve Besravi Atmaca) gözaltına alınarak Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Yaylak Jandarma Karakolu’nda elleri arkadan kelepçelenerek yüz üstü yere yatırılmış vaziyette fotoğrafları basına yansıyan 19 kişi arasında bulunan Emine Yıldırım, 24 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan açıklamasında Jandarma Karakolu’nda ve Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde maruz kaldığı işkence uygulamaları ile ilgili olarak şunları belirtti: “Sahur yaparken bir anda evin avlusuna polis girdi (…) Sorgusuz sualsiz bizi aldılar. Hepimizi yüz üstü yatırdılar (…) Sonra hepimizi Yaylak Jandarma Karakolu’na getirdiler. Bizi karakolda ters kelepçeleyip yüz üstü yatırdılar. Etrafımıza bakmamıza izin verilmiyordu. Karakol avlusunda yerde yatar haldeyken silah dipçikleri, tekmelerle bize vuruyorlardı (…) Daha sonra Urfa TEM Şube’ye götürdüler (…) Hepimizi otobüse koyup ellerimiz arkadan kelepçeli, başımız koltuğa doğru eğik şekilde 500 yataklı hastaneye (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi) götürdüler. Bir tane doktoru araca getirdiler. Bizi götüren polisler ‘başınızı kaldırın’ deyince, doktor ‘bir şey var mı’ diye sordu. Sonra ‘bir şey yok’’ deyip bitirdi.”

Gözaltına alınıp 24 Mayıs 2019 tarihinde serbest bırakılan Ahmet Yıldırım, gözaltında maruz kaldığı işkence uygulamaları hakkında basına yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “TEM’de bize elektrik verdiler. Beni gelip nezarethaneden alırken, kafama siyah bir torba geçirdiler. Sonra beni dövmeye başladılar. Hiçbir şey göremiyordum. Kaç kişi vuruyordu belli değildi. Elbiselerimi çıkarıp çıplak hale getirdiler. Bana vurup yere yatırdılar. Elimi, ayağımı bağladılar. Beni sırt üstü yatırıp cinsel organıma elektrik verdiler.”

Gözaltına alınıp 24 Mayıs 2019 tarihinde serbest bırakılan Müslüm Yıldırım ise şunları belirtti: “Hepimizi dışarıya çıkardılar. Bizi yüz üstü yere yatırdılar. Sonra bize işkence yaptılar. Küfür ve hakaret ediyorlardı. Silah dipçikleri ile bizi darp ettiler. Bizi dövdüler. Sonra bizi TEM Şube’ye getirdiler. Biz 6-7 gün TEM’de kaldık. Burada da kötü muamele ve işkence devam etti.”

(05/310) Mersin’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, 26 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, 23 Mayıs 2019 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan Ümit Emrah isimli kişinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığını belirtti.

Açıklamada şunlar ifade edilmektedir: “Gözaltına alındıktan sonra zeytin bahçelerinin olduğu bir alanda yarım saat boyunca onlarca kişi tarafından darp edilmiş, gözaltı süresi boyunca da psikolojik işkenceye uğramış, kendisinden zorla ifade alınmaya çalışılmıştır. Müvekkil ile müdafi kısıtlılığı nedeniyle bir süre görüşmemiz mümkün olmamıştır. Görüşme sırasında dahi vücudundaki darp izleri tarafımızca tespit edilmiştir.”

(05/311) Ankara’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Gazeteci Sabahattin Önkibar 26 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’daki evinin yakınlarında bulunduğu aracın önünü kesen 3 kişinin saldırısına uğradı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili olarak 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(05/312) Adana’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Adana’da yayın yapan Egemen gazetesinin kurucusu Hakan Denizli, 24 Mayıs 2019 tarihinde evinin önünde kimliği belirsiz 2 kişinin silahlı saldırısına uğradı. Ayağına isabet eden kurşunla yaralanan Hakan Denizli hastaneye kaldırıldı.

(05/313) Öğrencilere Fiziksel Şiddet Uygulayan Okul Müdürü…

26 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki Yukarıöz İlkokulu’nun müdürü Ö.Ü.’nün 8 Mart 2019 tarihinde İstiklal Marşı töreni sırasında 2 öğrenciyi tokatladığı ve 1 öğrenciyi ise kulaklarından tutup havaya kaldırdığı öğrenildi. Öğrencilerin gördüğü şiddete ait görüntülerin basında yer alması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ö.Ü.’nün yöneticilik görevinden alındığı öğrenildi.

(05/314) Cezaevlerinde Açlık Grevi…

2 Mayıs 2019 tarihinin ardından 22 Mayıs 2019 tarihinde avukatları ile ikinci kez görüşen PKK lideri Abdullah Öcalan’ın açlık grevlerinin bitirilmesi yönünde bir açıklama yaptığı öğrenildi. Bunu takiben 26 Mayıs 2019 tarihinde yapılan açıklamalar ile cezaevlerinde ve dışarıda devam etmekte olan açlık grevi ile ölüm orucu eylemleri sona erdirildi.

Genelde hapishanelerde, özelde ise İmralı Hapishanesindeki tecridin kaldırılması amacıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari milletvekili Leyla Güven tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan açlık grevi, daha sonra aşamalı olarak gerçekleştirilen katılımlar ile 1 Mart 2019 tarihinde yaklaşık 90 cezaevinde yine yaklaşık 3065 mahpus tarafından sürdürülmekteydi. 30 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde yapılan açıklamalar ile on beşer kişilik gruplar halinde toplam 30 mahpus sürdürdükleri açlık grevini ölüm orucuna çevirdiklerini duyurmuşlardı.

 (05/315) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun R Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda yapılan aramalarda mahpuslara ait kitap, dergi ve radyo gibi kişisel eşyalara el konulduğu öğrenildi.

26 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden cezaevlerindeki açlık grevinin sona ermesinin ardından Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan 6 mahpusun getirildikleri Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişinde jandarmaların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

26 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, cezaevlerindeki açlık grevinin sona ermesinin ardından Elazığ Cezaevi’nde, Bandırma 1 ve 2 Nolu T Tipi Cezaevlerinde, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde, Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi Cezaevlerinde, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpusların hastaneye sevk edilmesi konusunda sorunlar yaşandığı öğrenildi.

(05/316) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 929 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24, 25 ve 26 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

24 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve İlker Işık) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

25 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

26 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24, 25 ve 26 Mayıs 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/317) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

25 Mayıs 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 739’uncusu öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(05/318) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 25 Mayıs 2019 tarihinde 374. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(05/319) Diyarbakır, Van, İzmir’de Eylemlere Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak mahpus yakınları ile siyasi parti (HDP ve DBP) üye ve yöneticileri tarafından 25 Mayıs 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yapılmak istenen nöbet eylemine polis müdahale etti. Müdahale sırasında 1 kişinin vücuduna aldığı darbeler sonucu morluklar oluştuğu öğrenildi. Polisin ayrıca çekim yapan kişileri de engellediği öğrenildi.

Aynı gerekçe ile mahpus yakınları ile siyasi parti üye ve yöneticileri tarafından 24 Mayıs 2019 tarihinde Van’da yapılmak istenen nöbet eylemi polis tarafından engellendi.

Aynı gerekçe ile 23 Mayıs 2019 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan aralarında HDP İzmir İl Eş Başkanı Besriye Tekgür’ün de olduğu 11 kişi, 24 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(05/320) Ankara’da Polis Tarafından Engellenen Sendika Eylemi…

25 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından “güvencesizliğe son” talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılmak istenen yürüyüşe polis tarafından izin verilmedi.

(05/321) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevlerindeki açlık grevlerinin sona ermesiyle ilgili olarak 26 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’un Ümraniye ilçesindeki 1 Mayıs mahallesinde yapılan eyleme müdahale eden polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(05/322) İstanbul’da Gözaltına Alınan Yazar…

Yazar Faik Bulut 25 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından düzenlenen bir toplantıya katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Faik Bulut aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(05/323) Tekirdağ’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Gözaltına Alınan Kişi…

M.S.S. isimli bir kişi 26 Mayıs 2019 tarihinde Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde ‘sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

(05/324) Batman’da Tutuklanan DBP Yöneticisi…

21 Mayıs 2019 tarihinde Batman’da gözaltına alınan ve aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Şükrü Tapkan’ın da olduğu 6 kişiden 3’ü 24 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 2’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Şükrü Tapkan, Abdulbari Karğaç ve Şirin Çelik. Serbest bırakılanların isimleri: Rojda Sürücü, Mahmut Sürücü, Süreyye Demirkılıç.

(05/325) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Mayıs 2019 tarihinde Van’ın Çaldıran ilçesinde yapılan ev baskınlarında, aralarında 31 Mart seçimlerinde HDP’den Belediye Eş Başkanı olarak seçilen fakat KHK ile meslekten ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Leyla Atsak’ın da olduğu 6 kişi 24 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişi ise 22 Mayıs 2019 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(05/326) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Mayıs 2019 tarihinde başlandı. Hulusi Akar Özgür Özel’den 500 bin TL manevi tazminat talep etmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 11 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(05/327) Tunceli’de Yargılanan EMEP Yöneticisi…

Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu üyesi ve Tunceli İl Başkanı Mustafa Taşkale hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Mayıs 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 19 Temmuz 2019 tarihinde erteledi.

Mustafa Taşkale 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 29 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(05/328) Balıkesir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

Deniz Avcı isimli bir kişi hakkında karikatürist Sefer Selvi ve Musa Kart’ın karikatürlerini sosyal medya hesabında paylaştığı gerekçesiyle Balıkesir Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan Deniz Avcı’yı 2 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

Deniz Avcı’nın paylaştığı karikatürler hakkında herhangi bir yargı kararı veya açılmış dava olmadığı öğrenildi.

(05/329) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 kişi; Denizli merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı.

(05/330) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski savcı Osman Şanal hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan sanığı 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/331) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği, 17 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde açık alanlarda düzenlenecek yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stand açma vb. her türlü eylem ve etkinliğin 19 Mayıs 2019 ile 17 Haziran 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

(05/332) Bingöl’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Bingöl Valiliği 23 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Adaklı, Genç, Solhan, Yayladere, Kiğı, Yedisu ve Karlıova ilçelerinde koordinatları verilen 23 bölgeyi 25 Mayıs 2019 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan etti.

(05/333) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Siirt Valiliği, 23 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde süresiz/dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine destek mahiyetindeki her türlü eylem ve etkinliğin (yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, stant/çadır kurma vb.) 24 Mayıs 2019 ile 23 Haziran 2019 tarihleri arasında yasaklandığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş