Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Ağustos 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/171) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

26 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Ağustos 2019 tarihinde Şırnak’ın kırsal alanlarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan hava harekâtında 2 HPG militanının, 24 Ağustos tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Haftanin bölgesine yönelik hava harekâtında 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(08/172) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde tutulan mahpusların sağlık haklarının engellendiği, hastane sevklerinin ve tedavilerinin düzenli bir şekilde yapılmadığı, Grup Yorum üyesi mahpuslar İbrahim Gökçek ve Barış Yüksel’in 8 ve 15 Ağustos 2019 tarihlerinde gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları, mahpuslara gönderilen kitap, dergi gibi yayınların verilmediği öğrenildi.

(08/173) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 26 Ağustos 2019 tarihinde Van’da, Mardin’de ve Ankara’nın Keçiören ilçesinde yapılmak istenen basın açıklamaları polis tarafından engellendi.

Van’da 21 Ağustos 2019 tarihinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 38 kişi 26 Ağustos 2019 tarihinde mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(08/174) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolar Sırasında Gözaltına Alınan Gazeteciler…

19 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için 20 Ağustos 2019 tarihinde Mardin’de yapılan eylemleri takip ederken gözaltına alınan 5 gazeteci 26 Ağustos 2019 tarihinde emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gazeteciler Rojda Aydın, Nurcan Yalçın, Halime Parlak, Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç’un gözaltına alınırken fiziksel şiddete ve gözaltında zorla çıplak arama dayatmasına maruz kaldıkları bildirilmişti.

(08/175) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanması Sonrası Yapılan Operasyonlarda Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamasının ardından 29 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 85 kişiden 34’ü 26 Ağustos 2019 tarihinde mahkeme tarafından serbest bırakıldı. 40 kişi 23 Ağustos 2019 tarihinde serbest bırakılmıştı. 10 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(08/176) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1021 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Ağustos 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

26 Ağustos 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 26 Ağustos 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

25 Ağustos 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasından önce Yüksel Caddesi girişinde fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan ve daha sonra “hakaret, mala zarar verme, polise mukavemet ve yaralama” iddialarıyla Çankaya Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu’nun, 26 Ağustos 2019 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ev hapsi şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/177) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Ağustos 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi’yi polis fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Nursel Tanrıverdi’nin aynı gün karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(08/178) Manisa’da Eyleme Jandarma ve Polis Müdahalesi…

Manisa’nın Salihli ilçesindeki Hacıbektaşlı Mahallesi’nde jeotermal enerji santrali kurulmasını protesto etmek için 26 Ağustos 2019 tarihinde nöbet eylemi yapan kişilere biber gazı ile müdahale eden jandarma ve polis, aralarında Salihli Çevre Derneği Başkanı ve Halkevleri Hukuk Dairesi avukatı Seçil Ege’nin de olduğu 40 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında yaralananların olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan 40 kişinin aynı gün içindeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(08/179) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Eski Belediye Eş Başkanı…

Siirt eski belediye Eş Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere 26 Ağustos 2019 tarihinde gittiği Diyarbakır Adliyesi’nde gözaltına alındı.

(08/180) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasının ardından Van Valiliği 26 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alan toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem etkinliği 27 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

Yine 26 Ağustos 2019 tarihinde açıklama yapan Şırnak Valiliği, aynı gerekçeyle il genelinde kapalı ve açık yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, şenlik, konser, bildiri dağıtma ve benzeri her tür eylem etkinliği 23 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş