Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/305) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

25 Eylül 2019 tarihinde Hakkari’nin Derecik ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada yaralanan 1 askerin 26 Eylül 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

26 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 27 Ağustos 2019 tarihinde Tunceli’nin Merkez ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/306) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat Cezaevi’nde mahpusların sayımlarda askeri nizamda ayakta durmaya zorlandıkları öğrenildi.

26 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale Cezaevi’nde mahpusların sağlık, sosyal, kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı, mahpusların yanlarında bulunduracakları kitap sayısının 10 ile sınırlandırıldığı öğrenildi.

26 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde mahpusların İstiklal Marşı okumaya ve sayımlarda askeri nizamda ayakta durmaya zorlandıklarını basına bildirdiği gerekçesiyle, bir mahpusun babasına 1 yıl görüş hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

(09/307) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1052 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

26 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 26 Eylül 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

(09/308) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halis Ulaş hakkında İzmir 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Halis Ulaş’ın beraatına karar verdi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 808 davadan 268’inde 27 Eylül 2019 itibarıyla beraat kararı verildi.

(09/309) Akademisyen Bülent Şık’ın Yargılandığı Dava…

Bianet yazarı ve gıda mühendisi, “Bu Suça ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen fakat sonuçları kamuoyu ile paylaşılmayan bir projedeki bulguları “Türkiye’yi kanser eden ürünleri devlet gizledi, biz açıklıyoruz! İşte zehir listesi!” başlıklı yazı dizisi ile kamuoyuna açıkladığı gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme, Bülent Şık hakkında ‘yasaklanan bilgileri temin etme ve açıklama’ suçundan beraat kararı verirken, ‘göreve ilişkin bilgilerin açıklanması’ suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

(09/310) Van’da Yargılanan Kişiler…

7’si tutuklu 28 kişi hakkında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi oldukları gerekçesiyle Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 7 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 29 Kasım 2019 tarihine erteledi.

DTK faaliyetlerine yönelik bir soruşturma kapsamında 21 Mart 2019 tarihinde gözaltına alınan 28 kişiden 7’si (Çetin Uyar, Faysal Parlak, Bazi Aslan, Hakan Demir, İbrahim Irmak, Medine Tufan, Mesut Erzengin) 26 Mart 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ gerekçesiyle tutuklanmıştı.

(09/311) HDP Afişleri ile İlgili Açılan Dava…

31 Mart yerel seçim kampanyası sırasında asılan ve sonrasında savcılık kararı ile kaldırılan HDP afişi ile ilgili olarak HDP Cizre ilçe eş başkanı Güler Tunç ve avukat Gülşen Elçi hakkında Cizre 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2019 tarihinde devam edildi.

Üzerinde Kürtçe “Özgürlük kendini yönetmekle başlar” yazılı afiş yetkililer tarafından “Özgürlük öz yönetimle başlar” şekline çevrilmiş ve sorumlular hakkında dava açılmıştı.

Mahkeme Güler Tunç hakkında Newroz tertip komitesinde yer aldığı için Cizre 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın bu dava ile birleştirilmesine karar vererek duruşmayı 22 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(09/312) İstanbul’da Yargılanan Sanatçı…

Tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen hakkında, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski milletvekili Burhan Kuzu hakkındaki sözleri nedeniyle İstanbul 67. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Müjdat Gezen hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

(09/313) Enes Ata ve Mahsum Mızrak Davası…

Diyarbakır’da 28 Mart 2006 tarihinde Enes Ata’nın (8) ve Mahsum Mızrak’ın (14) gaz bombası fişeğiyle ölümüne neden oldukları iddiasıyla Özel Harekât Şubesi’nde görevli polis memurları Bilal Özkara, Hayrettin Akar ve Nuri Özgenç hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının Antep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından usul yönünden bozulması üzerine, davanın yeniden görülmesine 26 Eylül 2019 tarihinde devam edildi.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı bir kez daha sanık polis memurlarının beraatını talep etti. Mahkeme duruşmayı Ekim 2019’a erteledi.

(09/314) Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un Ölümü ile İlgili Açılan Dava…

15 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde dur ihtarına uymadığı iddia edilen bir araca polis ateş açmış ve olayda Oğuzhan Erkul (17) ve Barış Kerem (17) isimli iki 2 çocuk yaşamını yitirmiş ve 2 çocuk ise yaralanmıştı.

2 kişinin öldüğü ve 2 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak 4 polis memuru hakkında İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2019 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 polis memurunun “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme, duruşmayı 13 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(09/315) Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe…

Hasankeyf Kaymakamlığı 26 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile ilçe dahilinde açık ve kapalı yer toplantısı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, bildiri dağıtma ve benzeri her türlü eylem etkinliği 26 Eylül 2019 ile 10 Ekim 2019 tarihleri arasında yasakladı. Son yasaklama kararı ile Hasankeyf ilçesinde eylem ve etkinlikler 2019 yılı içinde çeşitli zamanlarda 4. kez 15 gün süreyle yasaklanmış oldu.

(09/316) Diyarbakır’da Yasaklanan Eylem…

26 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yasin K., İsmail D. ve Fırat E.’nin atıldıkları işlerine geri dönme talebiyle AKP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapmak için başvurdukları Diyarbakır Valiliği’nin “eylem sonucunda siyasi parti faaliyetlerinin engellenmesinin anayasal bir suç oluşturacağı” gerekçesiyle eyleme izin vermediği ve yapılması durumunda müdahale edilerek işlem başlatılacağı yönünde cevap verdiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş