Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

30 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/322) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

29 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Mehmet Yıldırım isimli bir mahpusun 15 Ocak 2019 tarihinde mahkemeye götürülmek üzere bulunduğu cezaevi çıkışında, bir mahpus arkadaşına selam verdiği gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldığı şiddete bağlı olarak Mehmet Yıldırım’ın gözlüğünün kırıldığı, yüzünün ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar ve şişlikler olduğu bildirildi. Söz konusu haberlerde talebine rağmen Mehmet Yıldırım’ın revire götürülmediği ve bundan dolayı maruz kaldığı şiddeti belgeleyen bir rapor alamadığı ifade edildi.

29 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu Cezaevi’nde tutulan Rıza Özçolak isimli bir mahpus hakkında, maruz kaldığı hak ihlalleri ve cezaevindeki sorunlar ile ilgili yazdığı ve basında da yer alan mektup nedeniyle cezaevi idaresi tarafından suç duyurusunda bulunulduğu ve Rıza Özçolak’ın bu kapsamda savcılığa ifade verdiği öğrenildi.

(01/323) Cezaevinde Açlık Grevi…

Silivri Cezaevi’nde tutulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Eren Erdem’in “haksız yere tutulduğu” için 29 Ocak 2019 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi. Eren Erdem, hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 7 Ocak 2019 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş, ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kaçma şüphesi gerekçesiyle tahliye kararına yaptığı itirazı üst mahkeme olarak İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul etmesiyle Eren Erdem cezaevinden tahliye edilmemişti.

 (01/324) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 812 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 29 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

29 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 29 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/325) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 29 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 78. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/326) Şırnak ve Van’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkan Adayı ve Diğer Kişiler…

29 Ocak 2019 tarihinde Şırnak merkezli bir soruşturma kapsamında Şırnak’ın Merkez ve Cizre ilçeleri ile Van’da yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre Belediye Eş Başkan adayı Berivan Kutlu ile 8 aylık hamile Zeynep İdin ve yine 8 aylık hamile Ayfer Şahin Bilici’nin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Eş Başkanı Ayşe Altay, Şirin Kılınç, Nuriye Bilir, Emine Erkuş, Taybet Bilgi, Kumru Yörük, DİSK Genel-İş Sendikası Şırnak Şube Eş Başkanı Zeynep İdin, Saadet İdin, Berivan Kutlu, Leyla Kılınç, Zahide Külter, Ayşe İrmez, Leyla İstek, Sibel Erk ve Ayfer Şahin Bilici.

İkisi de 8 aylık hamile olan Zeynep İdin ve Ayfer Şahin Bilici’nin aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/327) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Tutuklanan HDP Çalışanı…

HDP çalışanı Veysi Kaplan isimli 1 kişi, 29 Ocak 2019 tarihinde Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde yapılan ev baskınında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı ve aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/328) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 4 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Seval Gülen, Prof. Dr. Ayşe Nüket Eralp, Yrd. Doç. Dr. Zeynep Kadirbeyoğlu ve Prof. Dr. Oya Köymen) hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 29 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Önceki duruşmalarda akademisyenler hakkındaki dava dosyalarının birleştirilmesi talebini reddeden mahkeme, bu duruşmada önceki ara kararını bozdu ve görülen 4 davanın birleştirilmesine karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmanın 16 Mayıs 2019 tarihinde görülmesine karar verdi.

Aynı gerekçe ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. İpek Yürekli hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(01/329) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpusun Ölümü İle İlgili Yargılanan Mahpus…

10 Nisan 2017 tarihinde Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde yaşamını yitiren mahpus Emrah İlhan’ın ölümüyle ilgili, mahpus Emre Ödük hakkında Silivri 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Ocak 2019 tarihinde başlandı.

İddianamede Emre Ödük’ün ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ve müşteki avukatlarının beyanlarından sonra mahkeme duruşmayı 16 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(01/330) Kamu Personeline Fiziksel Şiddet Uyguladığı İddiasıyla Yargılanan Zabıta Müdürü…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire eski başkanı Tayfun Karali hakkında, zabıta memuru Kenan Fidan’a tokat atarak bayılmasına sebep olduğu iddiasıyla İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 29 Ocak 2019 tarihinde başlandı.

İddianamede Tayfun Karali’nin ‘kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak sureti ile kasten yaralama’ suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada savunma yapan Tayfun Karali’nin Kenan Fidan’a tokat attığını kabul ettiği öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire eski başkanı Tayfun Karali’nin 21 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’un Kartal ilçesinde yol kenarında tartıştığı Kenan Fidan’a tokat attığı ve fiziksel şiddetin etkisiyle Kenan Fidan’ın bayıldığı görüntüler basında yer almıştı.

(01/331) Ebru Dinçer ile İlgili AİHM Kararı…

29 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, cezaevlerine yönelik 19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda İstanbul Bakırköy Cezaevi’nde yüzü ve vücudu yanan Ebru Dinçer’in başvurusuna ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararını açıkladığı öğrenildi. AİHM’nin söz konusu kararda işkence yasağını ihlal ettiğine hükmettiği Türkiye’yi 20 bin Euro manevi tazminat ödemeye mahkum ettiği öğrenildi.

(01/332) Atatürk’e Hakaret İddiasıyla Yargılanan Öğretmen…

Murat K. isimli bir öğretmen hakkında ‘sosyal medya paylaşımlarında Atatürk’e hakaret ettiği’ iddiasıyla Malatya 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 29 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(01/333) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

29 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında, aralarında KHK ile kapatılmış sendikalarda yöneticilik yapmış kişilerin de oluğu 31 kişi gözaltına alındı.

26 Ocak 2019 tarihinde Eskişehir’de gözaltına alınan Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi (BHHM) eski Komutanı Tuğgeneral Özkan Edip Akgülay 29 Ocak 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/334) Gazeteci Ayşe Düzkan Cezaevine Girdi…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis cezası onaylanan gazeteci Ayşe Düzkan 29 Ocak 2019 tarihinde cezaevine girdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş