Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/429) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpuslara sayımlarda askeri nizamda durmayı kabul etmedikleri gerekçesiyle hücre cezası verildiği, mahpuslara kişi başına haftada 2 kez olmak üzere birer kova sıcak su verildiği, ziyaret süresinin 1 saatten 40 dakikaya indirildiği öğrenildi.

30 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlardan, Burhaniye Cezaevi’nde tutulan Aytaç Ünsal ile Tekirdağ 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Engin Gökoğlu’na görüş sırasında başka mahpusların aileleri ile sohbet ettikleri gerekçesiyle 1 ay ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma cezası verildiği öğrenildi.

(10/430) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

30 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi avukatların Osmaniye 1 ve 2 No’lu T Tipi cezaevlerinde tutulan mahpuslar ile görüştüğü öğrenildi. Bu görüşmede elde edilen bulgulara göre, Akbar İkbal, Adem Amaç, Siraç Yüksel, Mehmet Faruk Ergin, Yavuz Akar isimli mahpusların tedavi hakkının engellendiği ve buna bağlı olarak mahpusların sakat kalma riski ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Ayrıca hasta mahpusların tek kişilik hücrelerde tutulduğu, mahpusların kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmedikleri için jandarmaların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tedavilerinin yapılmadığı ifade edildi.

(10/431) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 30 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 759. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/432) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 721 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Derviş Lemi ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/433) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 30 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 35. kez gözaltına alınmış oldu.

(10/434) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Ekim 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, 30 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/435) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa eski milletvekili İbrahim Binici ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ali Rıza Yurtsever’in de olduğu 9 kişi 30 Ekim 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı.

Serbest bırakılanların isimleri: İbrahim Binici, Ali Rıza Yurtsever, HDP Etimesgut eski ilçe başkanı Lokman Aydoğmuş, HDP il yöneticisi Derya Bakır, akademisyen Sedat Yağcıoğlu, HDP ilçe yöneticisi Halil Çelenk, İsmet Yalçınkaya, Kazım Arslan ve Metin Kümek.

(10 /436) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 2 akademisyen (Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Mertcan ve Munzur Üniversitesi’nden Arş. Gör. Adnan Şahin) hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Suç konusu eylemlerin başka yerde işlenmiş olması gerekçesiyle her iki  akademisyenin yargılandığı davalara dair yetkisizlik kararı veren mahkeme, Hakan Mertcan hakkındaki dava dosyasının Mersin Ağır Ceza Mahkemesi’ne, Adnan Şahin hakkındaki dava dosyasının Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Aynı gerekçe ile Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Engin Kılıç hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 30 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Yine aynı gerekçe ile 3 akademisyen (Kadir Has Üniversitesi’nden Doç. Dr. Melis Behlil, Işık Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hacer Ansal, İstanbul Üniversitesi’nden Arş. Gör. Sami Cankat Tanrıverdi) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Melis Behlil ve Sami Cankat Tanrıverdi hakkındaki davaların duruşmalarını 13 Aralık 2018 tarihine; Hacer Ansal hakkındaki davanın duruşmasını ise 9 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/437) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında, katıldığı bir anma etkinliğinde yaptığı konuşma nedeniyle Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Taşdemir hakkında zorla getirilme kararı verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(10/438) Bursa’da HDP ve DBP Yöneticileri ile Avukatların Yargılandığı Dava…

Aralarında Avukat Levent Pişkin ve Avukat Cahit Kırkazak ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bursa İl Eş Başkanı Recep Kuru ve HDP Bursa İl Yöneticisi Ceylan Erol’un da olduğu 12 kişi hakkında Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

14 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınan 12 kişiden 5’i tutuklanmıştı. Tutuklanan 5 kişi davanın 18 Mayıs 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti. Dava ile ilgili hazırlanan iddianamede yer alan polis fezlekesinde suçlama yöneltilen iki kişi için  “Terör finansmanı filan üfleriz” şeklinde bir ifade bulunmaktaydı.

(10/439) “KCK Avukatlar Davası”…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 46 avukatı hakkında İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

(10/440) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

30 Ekim 2018 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş öğretmenlerin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

30 Ekim 2018 tarihinde 2011 yılındaki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı’nın sorularının sızdırılmasına ilişkin Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 29 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldığı ve bu kişilerin yakalanması için 7 ilde operasyonlar düzenlendiği öğrenildi.

(10/441) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Aralarında iş insanlarının da bulunduğu 3’ü tutuklu 18 kişi hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 16 sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 4 yıl 2 ay ile 10 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın ise beraatına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski komiser yardımcısı H.K. hakkında Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 30 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme H.K.’yi ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/442) Hizan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Bitlis Valiliği 30 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hizan ilçesine bağlı 5 köy ve 6 mezrada 30 Ekim 2018 tarihi itibarıyla 18.00 ile 07.00 saatleri arasında geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Gayda, Akşar, Üçdirek, Küplü, Kanıgölü köyleri; Arpalı, Bağışlı, Ağaçlı, Recepli, Aşağıklavuz, Yukarıklavuz mezraları.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.