Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

6 Temmuz 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/049) Diyarbakır’da Yaşamını Yitiren 2 Sivil Kişi…

Bir haftadır kendilerinden haber alınamayan Remzi Güler (48) ve oğlu Mahmut Güler’in (26) cenazeleri başlarından vurulmuş bir şekilde 5 Temmuz 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yalımlı köyü yakınlarında bulundu. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, 2 kişinin yanında olayın PKK tarafından yapıldığını gösteren bir not bulunduğu belirtildi.

(07/050) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

5 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Abalı Karakolu ile Bingöl’ün Genç ilçesindeki Tapantepe Karakolu arasında kalan bölgede 10 ayrı yerde orman yangını çıktığı ve köylülerin bu yangınlara müdahale etmesine güvenlik güçleri tarafından engel olunduğu öğrenildi.

(07/051) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

4 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ T Tipi Cezaevi’nde kalan İsmail Yılmaz isimli bir mahpusun koğuş dışında kimlik kartı takma dayatmasını kabul etmediği için 1 yıldır görüş ve telefon haklarından yararlanamadığı, kendisine gönderilmiş kargoları alamadığı öğrenildi.

Aynı haberde, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde 15 kişilik koğuşlarda 28 kişinin kaldığı belirtildi.

(07/052) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’da yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Gülnaz Bozkurt)  ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Gülnaz Bozkurt ve Deniz Yılmaz) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 5 Temmuz 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/053) Norveç’ten Sınır Dışı Edilerek Türkiye’ye İade Edilen Kişi…

5 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, siyasi sığınma talebi kabul edilmeyen Gülizar Taşdemir isimli bir kişinin Norveç tarafından sınır dışı edilerek Türkiye’ye iade edildiği öğrenildi. Gülizar Taşdemir’in Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

(07/054) Cizre’de Gözaltına Alınan Kişiler…

5 Temmuz 2018 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında, aralarında KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) Cizre Şubesi Eş Başkanı Kasım Yiğit’in de olduğu 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(07/055) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 5 akademisyen (Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fulya Atacan ile Yrd. Doç. Burak Ülman, Galatasaray Üniversitesi’nden araştırma görevlileri Seçil Doğuç ile Burcu Konakçı ve İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rukiye Nurten Ömeroğlu) hakkında İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Beyanların ardından mahkeme 1 duruşmayı 8 Ocak 2019 tarihine, 1 duruşmayı 31 Ocak 2019 tarihine, 2 duruşmayı 7 Şubat 2019 tarihinde ve 1 duruşmayı ise 12 Şubat 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Altınbaş Üniversitesi’nden Doç. Dr. Deniz Parlak ve Nişantaşı Üniversitesi’ndeki işinden çıkarılan Dr. Dilşa Deniz) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 5 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Beyanların ardından mahkeme duruşmaları 7 Kasım2018 tarihine erteledi.

(07/056) HDK Eş Sözcüsünün Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında yaptığı bir konuşmada ‘Devlet organlarını ve TBMM’yi alenen aşağıladığı’ iddiasıyla Adana 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 15 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(07/057) DTK Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanlık Divan Üyesi Selim Sadak hakkında ‘örgüt yöneticisi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ iddialarıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Selim Sadak ve avukatının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmayı Aralık 2018 tarihine erteledi.

(07/058) Antep Yargılanan Kişiler…

19 kişi hakkında, Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren 20 kişinin cenazesinin getirildiği Antep Adli Tıp Kurumu önünde slogan attıkları gerekçesiyle Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 19 kişinin de beraatına karar verdi.

(07/059) Afrin Operasyonu’na Tepkiler ile ilgili Yargılamalar…

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen hakkında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Temmuz 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından Mehmet Türkmen hakkındaki ev hapsi şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(07/060) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

5 Temmuz 2018 tarihinde Eskişehir’de hakkında gözaltı kararı olan bir kişi gözaltına alındı.

Manisa merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 18’i muvazzaf, 2’si görevden ihraç edilmiş 20 askerden 10’u 5 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 7 kişinin ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

2010 KPSS sorularının sızdırılması ile ilgili açılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı olan 1 kişinin 5 Temmuz 2018 tarihinde Kırşehir’de gözaltına alındığı ve ayını gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 19 kişiden aralarında KHK ile kapatılan İzmir Üniversitesi ve Fatih Koleji’nin sahiplerinden Ali Rıza Doğanata’nın da olduğu 6 kişi, 5 Temmuz 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 7 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ve 6 kişinin ise halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(07/061) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Halil İbrahim Haliloğlu isimli 1 kişi hakkında “Tokat astsubaylar imamı oluğu” iddiası ile Tokat 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 11 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(07/062) Elektronik Kelepçe Takılmış Kişi Sayısı…

5 Temmuz 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 412’si “FETÖ/PDY Soruşturmaları” kapsamında haklarında soruşturma ve kovuşturma açılmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış kişiler olmak üzere toplam 2.341 kişiye elektronik kelepçe takıldığı öğrenildi.

(07/063) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 5 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hakkari Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerine bağlı koordinatları verilmiş 30 bölgenin 8 Temmuz 2018 ile 22 Temmuz 2018 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(07/064) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Haziran ayında 9’u kadın, 6’sı çocuk ve 6’sı göçmen olmak üzere en az 149 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG’ in verilerine göre yılın ilk altı ayında iş kazası/iş cinayeti sonucu yaşamını yitiren işçi sayısı en az 907 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş