Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

9 Temmuz 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/103) Cezaevinde Ölen Mahpus…

8 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Temmuz 2019 tarihinde tutulduğu Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son verdiği iddia edilen İrfan Kılıç (32) ile ilgili ön otopsi raporu hazırlandığı bildirildi. Raporda İrfan Kılıç’ın yaralanma sonucu yaşamını yitirdiğinin belirtildiği öğrenildi.

(07/104) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Kampüs içerisindeki ağaçlık araziye KYK yurdu yapılmasına karşı 55 gündür nöbet eylemi yapan ODTÜ öğrencilerine 8 Temmuz 2019 tarihinde polis biber gazı ile müdahale etti ve öğrencileri fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı. Müdahale sonucu çok sayıda öğrencinin kullanılan biber gazından etkilenerek fenalaştığı; 1 öğrencinin gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

Ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yurt inşaatını mühürlemek için kampüse girmek isteyen Çankaya Belediyesi görevlilerine polis tarafından izin verilmediği bildirildi. Alana girmek isteyen akademisyenlere ve milletvekillerine de polis tarafından engel olunduğu öğrenildi.

(07/105) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

ODTÜ öğrencilerine yönelik polis müdahalesini protesto etmek için 8 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bir basın açıklaması düzenleyen ve daha sonra yürüyüş yapmak isteyenlere polis müdahale etti. Müdahale sonucu en az 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin ismi öğrenilemedi.

(07/106) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 972 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 8 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

8 Temmuz 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 8 Temmuz 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı.

(07/107) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Temmuz 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk ile ismi öğrenilemeyen 1 kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(07/108) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

8 Temmuz 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yapmak isteyen 2 kişi (Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat) polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı. 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(07/109) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Milletvekili ve Diğer Kişiler…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 8 Temmuz 2019 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen “Savaşa hayır, demokraside buluşalım” eylemine polis valiliğin yasaklama kararını gerekçe göstererek izin vermedi. HDP Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ’ın aracı ile HDP Kayapınar ilçe binasına gitmesine polis tarafından izin verilmemesi üzerine aracı ile yolu kapatan Dersim Dağ ile araçta bulunan 2 danışmanı polis tarafından gözaltı aracına götürüldü. Bu duruma tepki gösteren HDP Diyarbakır milletvekili Saliha Aydeniz’in polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Dersim Dağ ve 2 danışmanının daha sonra serbest bırakıldıkları bildirildi.

(07/110) Urfa’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi ve Diğer Kişiler…

27 Haziran 2019 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına belediye meclis üyesi seçilen Dilan Ablay’ın da olduğu 9 kişiden 4’ü 8 Temmuz 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılırken aralarında N.Z.A. (15, k) isimli çocuk ile Dilan Ablay’ın da olduğu 4 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananlar: Kays Işık, Muhlis Ablay, Ali Oral ve Mehmet Sadık Şimşek.

(07/111) Tunceli’de Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi ve Diğer Kişi…

8 Temmuz 2019 tarihinde Tunceli’nin Pertek ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP adına İl Genel Meclisi üyeliğine seçilen Mithat Kayan ile Hüseyin Can isimli bir kişi gözaltına alındı.

(07/112) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

8 Temmuz 2019 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP Alanya İlçe Eş Başkanı Safiye Dalgıç ile ilçe yöneticileri Tefra Akçin ile Abdulhekim Aktaş gözaltına alındı.

Safiye Dalgıç’ın evine yapılan baskın sırasında özel harekat polislerinin evde bulunan kişilerin başına silah dayadığı öğrenildi.

(07/113) Ankara’da Gözaltına Alınan HDK Yöneticisi…

5 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Yahya Dağ 8 Temmuz 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında Urfa’da gözaltına alınan Mehmet Kaygın, Salih Şahin ve Ferit Ak’ın gözaltı sürelerinin 4 gün daha uzatıldığı öğrenildi.

(07/114) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Silvan Mücadele gazetesinin imtiyaz sahibi ve muhabiri olan Ferhat Parlak hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 8 Temmuz 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Ferhat Parlak’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İfadelerin ve savunmaların ardından mahkeme Ferhat Parlak’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 6 Kasım 2019 tarihine erteledi.

Ferhat Parlak 11 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınmış, 14 Nisan 2018 tarihinde ise tutuklanmıştı.

(07/115) Tunceli’de Örgüt Propagandası İddiasıyla Yargılanan Kişiler…

8 Temmuz 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2015 yılında Tunceli’de yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden TKP/ML-TİKKO militanı Özgüç Yalçın’ın babası Sermet Yalçın’ın da aralarında olduğu 5 kişi hakkında Özgüç Yalçın’ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle açılan davada, mahkemenin sanıkları 10 ay hapis cezası ile cezalandırdığı ve daha sonra hükmün açıklanmasını geri bıraktığı öğrenildi.

(07/116) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay eski üyesi Hüseyin Güngör Babacan hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Hüseyin Güngör Babacan’ı 10 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Paylaş