MENÜ
ANA SAYFA
x

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi Ziyaretimiz ve Basın Açıklamamız

22.02.2019

İstanbul Tabip Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri, İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı temsilcilerinden oluşan Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak 19 Şubat 2019 tarihinde, açlık grevindeki mahpusların sağlık durumları başta olmak üzere içinde bulundukları koşulları yerinde incelemek ve yetkililerden bilgi almak üzere ilk ziyaretimizi Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi’ne gerçekleştirdik.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi Müdürlüğü ile açlık grevleri konusunda görüşme isteğimizi iletmiştik. Bu isteğimiz bürokratik sürece terk edilerek Adalet Bakanlığı’nın onayına yönlendirildi. Açlık grevlerinin, bir kısmı 65. Günde, bir kısmı 34. Günde olan tutukluların yaşam hakkı, sağlık sorunları göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir gecikmenin yaratacağı geri dönülmez sonuçlar göz önünde bulundurularak hapishaneye doğrudan giderek talebimizi yineledik. Ancak hapishane girişinde talebimiz reddedildi.

Heyet üyesi İHD İstanbul Şubesi Başkanı Avukat Gülseren Yoleri açlık grevindeki altı tutukludan üçüyle görüşebildi. Genel bir sorun olarak kilo kaybı ve düşük tansiyon yaşandığı ve Esma Başkale’nin yüksek tansiyon sorunu yaşadığı belirtildi. Açlık grevindeki tutsaklar doktor tarafından ziyaret edilmiyor ancak her gün bir sağlık memuru tarafından ziyaret ediliyor, tansiyon, şeker, nabız ve kilo kontrolleri yapılıyor; şeker, karbonat, tuz, B vitamini ve sıvı alıyorlar. Kronik rahatsızlıkları yok, bu süreçte henüz önemli bir sorun yaşamamışlar.

Durumu 12:30’da tutukevi önüne yaptığımız çağrıya gelen basın mensuplarına aktardık ve sorularını cevapladık.

Kolluk kuvvetlerinin insan hakları örgütlerine ve sağlık kuruluşlarına yönelik, Bakırköy Cezaevi önünde karşılaştığımız şekilde, herhangi bir izne tabi olmayan basın açıklamasını engellemeye yönelik girişimlerini ve heyet üyelerini gözaltına almakla tehdit etmelerini kabul edilemez buluyoruz.