MENÜ
ANA SAYFA
x

Düzce Cezaevi: Mahpusların sağlık durumlarında ciddi bozulmalar var!

19.04.2019

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti olarak bugün (19 Nisan Cuma) Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’ni ziyaret ettik. Mahpusların sağlık durumlarında ciddi bozulmalar var, bu durum mahpusların yaşam hakkına yakın tehdit oluşturuyor: Devlet yetkililerini, Adalet Bakanlığı’nı acil adım atmaya çağırıyoruz!

Ziyaretimizle ilgili raporumuz:

AÇLIK GREVLERİNİ İZLEME HEYETİ DÜZCE T TİPİ KAPALİ CEZAEVİNE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ.

Heyetimiz 6. ziyaretini Düzce cezaevine gerçekleştirdi. Adalet Bakanlığı’na yapılan başvurulara bugüne kadar olumlu yanıt verilmediğinden, sadece heyette yer alan avukat mahpuslarla görüş yapabildi.

Görüşme talep edilen mahpuslardan açlık grevinin 113. gününde olan üç mahpustan ikisi görüşe çıkamadı.

Görüşme yapılan mahpuslar, avukat görüşüne getirilen kameralı ve sesli kayıt ile görüşme sırasında infaz koruma memurunun bulunması uygulamasını protesto ettiklerini, bu nedenle görüşlere kısıtlı çıktıklarını ifade ettiler.

Görüşme kayıt altına alındığından sağlık sorunlarına ilişkin de bilgi vermeyen mahpuslar, sorular üzerine; açlık grevi süresince 5-15 kilo arasında kilo kaybı yaşandığını, B vitamini, tuz ve şeker verilmekle beraber karbonat verilmediği, tıbbi takibin hekim yerine sağlık görevlileri tarafından yapıldığı ve sadece kilo ve tansiyonlarının ölçüldüğü bilgisini verdi. Mahpuslar, üzerlerinde yoğun bir psikolojik baskı uygulandığını, açlık grevinin 113. gününde bulunmasına rağmen bazı mahpusların tek başlarına hücrede tutulmaya devam edildiklerini dile getirdi.

Heyetimiz, bugüne kadar yaptığı ziyaretler sonucunda, açlık grevi süresinin uzaması nedeniyle mahpusların sağlık durumlarında ciddi bozulmalar olduğunu tespit etmekte ve bu durumun mahpusların yaşam hakkına yakın tehdit oluşturması nedeniyle yoğun kaygı duymaktadir.

Daha fazla can kaybı yaşanmaması için devlet yetkililerini, Adalet Bakanlığı’nı çözüm yönünde acil adımlar atmaya çağırıyoruz.

Açlık Grevlerini İzleme Heyeti