MENÜ
ANA SAYFA
x

Sur’un Çığlığını Duyuyoruz

24.02.2016

24.02.2016

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 85 gündür süren çatışmalar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle aralarında çocuklar ve yaralıların da bulunduğu yaklaşık 200 sivilin güvenle tahliye edilmesi için aydın ve sanatçılar seferber oldu. Yazarlar Oya Baydar ile Ayşegül Devecioğlu, yönetmen Dilek Gökçin, sanatçılar Ferhat Tunç ile Lale Mansur ve akademisyen Baskın Oran’ın aralarında bulunduğu bir grup aydın ve yazar “Sur’dan gelen çığlığı duyuyoruz” diyerek hazırladıkları metni imzaya açtı.

Kalıcı barış

Diyarbakır’da basın açıklaması yapan aydın ve sanatçılar adına basın açıklamasını okuyan Zeynep Tanbay “Artık tek bir can bile kaybetmek istemiyoruz. Yeni ölümler olmadan bu işin insani koşullar altında çözüme ulaştırılması ve mahsur kalanların güvenli bir şekilde tahliye olabilmesi için sokağa çıkma yasağına 24 saat süreyle ara verilmesini talep ediyoruz. Umudumuz odur ki bugün Sur’da ve Diyarbakır’da atılacak adım, yarın tüm ülkede kalıcı ve adil bir barışın sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için bütün tarafları bu çözümü değerlendirmeye ve bu insani adım süresince ellerini silahtan çekmeye, sağduyuya ve soğukkanlılığa davet ediyoruz” dedi.

İmzacılar arasında Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Mazlum Der Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Sanayici ve İş insanları Derneği, Diyarbakır Tabip Odası, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu temsilcileri de bulunuyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/487011/Sur_cigligini_duyuyoruz.html