MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV ve Hafıza Merkezi’nin Çalışması ile Sokağa Çıkma Yasakları

05.04.2016

5 Nisan 2016

TİHV ve Hafıza Merkezi’nin ortak çalışması ile hazırlanan ve yaşam hakkı ihlallerini interaktif tablolar eşliğinde sunan “Sokağa Çıkma Yasakları ve Sivil Ölümler” başlıklı veri çalışması yayınlandı.

Hafıza Merkezi, sokağa çıkma yasakları sırasında meydana gelen yaşam hakkı ihlallerini interaktif tablolar eşliğinde sunan bir çalışma hazırladı. Hazırlanan interaktif tablolar ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi’nin verileri ile yapıldı.

Hazırlanan veriler dört bölüm altında sunulurken, verilerde;

İsim Listesi bölümünde bu sokağa çıkma yasakları sırasında ölenlerin kimlik bilgieri, ölümleri ve teşhisleriyle ilgili detaylar, olaya dair özet anlatım ve haber kaynakları,

Zaman Çizelgesinde sokağa çıkma yasaklarının nerede, hangi tarihler arasında, ne süreyle ilan edildiği,

Rakamlar bölümünde yaş ve cinsiyet analizleri,

Harita bölümünde ise abluka ve ölümlerin haritalandırılması ve ilgili mahalleler var.

 

En az 310 sivil yaşamını yitirdi

 

TİHV Dokümantasyon Merkezi verilerine göre, sokağa çıkma yasağının ilk ilan edildiği tarih olan 16 Ağustos 2015 ile 18 Mart 2016 arasında en az 310 sivil sadece resmi sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş zaman aralığında, çatışma ortamlarında yaşamlarını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin ise 72’si çocuk, 62’si kadın ve 30’u 60 yaşın üzerinde.

Öte yandan Şırnak’ın Cizre ilçesinde en az 59 cenaze kimlik teşhisi yapılmadan defnedilirken; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ise en az 20 cenaze kimlik teşhisi için Adli Tıp Kurumları’nda bekletiliyor.

* Hafıza Merkezi’nin hazırladığı interaktif tablolara buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.imctv.com.tr/tihv-ve-hafiza-merkezinin-calismasi-yasaklar-ve-sivil-olumleri/