MENÜ
ANA SAYFA
x

CPT’nin Türkiye ziyareti ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ndeki Tecrit Hakkında Ortak Açıklama

ORTAK AÇIKLAMA
28.03.2024

İnsan hakları ve hukuk örgütleri ile barolar, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) yüksek güvenlikli hapishaneler gündemli Türkiye ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamayla ilgili ortak bir basın toplantısı düzenledi. Dün (27 Mart 2024) İHD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında 14 kurumun imzaladığı ortak açıklama okundu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulmakta bulunan Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve avukatları ile görüş yapma haklarının uzun yıllardır insan hakları hukukuna bütünüyle aykırı bir şekilde ihlal edildiği hatırlatılan açıklamada, bu duruma ilişkin tespitlerin CPT’nin önceki Türkiye’ye raporlarında da yer aldığına dikkat çekildi. 

CPT’nin İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’ndeki mahpusların aile fertleri ve avukatlarıyla görüşmelerine yönelik yasaklamalara son verilmesi çağrısının bugüne kadar karşılıksız kaldığı belirtilen açıklamada, “İnsan hakları ve hukuk kuruluşları olarak evrensel hukuk normları ve insan hakları değer ve ilkeleri açısından bu kabul edilemez sorunun bir an önce çözümüne yönelik adımların ivedilikle atılması gereğini ve bu sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşmak isteriz” denildi. 

Basın açıklamasının tam metnini görüntülemek için lütfen tıklayın.

CPT, 13-22 Şubat 2024 tarihlerinde yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulan kişilere yönelik muameleyi incelemek üzere bir ziyaret gerçekleştirmişti. Komite ziyaretine ilişkin 23 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, ziyaret edilen hapishaneler arasında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nin bulunmadığını, ancak ziyaret vesilesiyle ilgili makamlarla yapılan görüşmeler sırasında söz konusu hapishanedeki mahpusların durumunun gündeme getirildiği belirtmişti.