MENÜ
ANA SAYFA
x

İşkence de, işkenceciyi övmek de suçtur!

BASIN AÇIKLAMASI
27.12.2023

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), adı Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkence uygulamalarıyla anılan Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir okula verilmesine ilişkin tartışmalarda kullanılan işkenceyi öven ifadelerin “toplum ve insanlık adına utanç verici” olduğunu belirtti.
Vakıf, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, işkencenin mutlak bir yasak olduğunu, işkenceyi ve işkencecileri övenlerin cezasızlıkla korunmaması gerektiğini hatırlattı.

TİHV mesajında şunları ifade etti:
“12 Eylül askeri darbesi sonrasında görev yaptığı Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yaşanan işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarıyla anılan kişinin adının bir ilkokula verilmesi üzerine başlayan tartışmalarda işkenceyi öven, savunan kabul edilemez ifade ve yaklaşımlar toplumumuz ve insanlık adına utanç vericidir.
İşkence insanlık onuruna karşı işlenen bir suçtur. Türkiye’nin de bir parçası olduğu evrensel hukuk işkenceyi mutlak olarak yasaklar. Ne savaş hali, ne de herhangi bir olağanüstü hal dahil işkencenin hiçbir istisnası yoktur. Türk Ceza Kanunu’nda insanlığa karşı suçlar ve işkence suçu hakkında zamanaşımı uygulanmayacağı kabul edilmiştir. İster geçmişte ister günümüzde mutlak yasağa rağmen işkence yapmak, işkenceyi ve işkencecileri övmek suçtur, cezasızlıkla korunamaz.”