MENÜ
ANA SAYFA
x

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Yaşanan Bombalı Saldırıyı Kınıyoruz!

BASIN AÇIKLAMASI
14.11.2022

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde Yaşanan ve Toplumu Terörize Ederek Teslim Almaktan Başka Bir Amaç Taşımayan Bombalı Saldırıyı Kınıyoruz!

14 Kasım 2022

Dün tüm ülke yine bir şiddet haberiyle sarsıldı ve derin bir acıya tanık oluyoruz. 13 Kasım 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlama sonucunda 6 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 81 yurttaşımız ise yaralanmıştır.

Sivillerin yoğun olarak bulunduğu bir ortamda gerçekleştirilen bu kabul edilmez terör saldırısını kınıyor, ölenlerin yakınlarının acısını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kim tarafından yapılırsa yapılsın her durumda barış içinde bir arada yaşama iradesini hedef alan bu şiddet olayı, başta yaşam hakkı olmak üzere pek çok hak ve özgürlüğün ihlaline yol açmıştır.

Ancak bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, bu saldırı siyasal iktidarın temel hak ve özgürlüklere yönelik yeni kısıtlama ve baskı uygulamalarına, kutuplaştırıcı söylem ve güvenlikçi politikalarına gerekçe oluşturmamalıdır.

İnsan hakları kurumu olarak, toplumu şiddet yoluyla teslim almaya yönelik bu tür saldırılar karşısında geçmişte olduğu gibi bugün de insan hakları, barış ve demokrasi değerlerini savunmakta ısrarcı olacağız.

Kamuoyunda oluşan tüm endişelerin giderilmesi için bilgi edinme hakkı kısıtlanmamalı, başlatılan soruşturmalar etkin ve şeffaf bir biçimde yürütülmeli, en kısa zamanda hakikat ortaya çıkarılmalıdır. Ayrıca bu olayda da tanık olunduğu gibi, benzer olaylar sonrasında nefret söylemi kullanarak insan hakları savunucularını, bazı kişi ve grupları hedef gösterenlere karşı yetkilileri derhal adli ve idari tedbir almaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye İnsan Hakları Vakfı