MENÜ
ANA SAYFA
x

Onur Hamzaoğlu’na Mazeret İzni Verilmelidir. Son Veda Engellenmemelidir.

ORTAK AÇIKLAMA
05.05.2018

Basına ve Kamuoyuna

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun annesi Saliha Hamzaoğlu’nun 4 Mayıs günü İzmir’de yaşamını yitirdiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sevgili Onur Hoca’nın, ailesinin ve yakınlarının acısını paylaşıyor, kendilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu barış, yaşam ve hakikatten yana sözleri nedeniyle 17 Şubat 2018’den beri tutuklu. Annesinin cenazesine katılması için gerekli adımların ilgili makamlar tarafından derhal ve tereddüt edilmeksizin atılmasını bekliyoruz. “Hükümlü ve tutuklulara yakınlarının hastalığı veya ölümü nedeniyle verilebilecek mazeret izni” yasa ve yönetmelik tarafından düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemenin Onur Hoca’ya uygulanmaması için hiçbir hukuki gerekçe bulunmadığını yetkililere hatırlatmak isteriz.

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu evrensel ölçekte değerli bir bilim insanıdır. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli halk sağlığı uzmanlarından birisidir. Bir hakikat anlatıcısı, insan hakları savunucusu ve barış aktivistidir. Maruz bırakıldığı haksızlık ve adaletsizliklere bir yenisi eklenmemelidir!

#OnurHamzaoğlunaÖzgürlük #AcısıAcımızdır

Türkiye İnsan Hakları Vakfı