MENÜ
ANA SAYFA
x

Şebnem, Ahmet ve Erol ile 11 Ocak’ta Çağlayan Adliyesi’ne, Dayanışmaya!

09.01.2017

7 Ocak 2017

Basın ve ifade özgürlüğünü savundukları, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için 20 Haziran 2016 tarihinde tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin tutuklanmalarından 10 gün sonra serbest bırakılmışlardı.

Üç insan hakları savunucusu ve gazeteci hakkında bu nedenle açılan davanın ilk duruşması İstanbul Çağlayan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Kasım 2016 Salı günü gerçekleştirilmiştir. Savunmaların alındığı ilk duruşma sonrası mahkeme duruşmayı 11 Ocak 2017 tarihine ertelemiştir.

Söz konusu “dava”nın bundan sonraki aşamalarında yan yana durarak dayanışmayı büyütmeyi ve iddiaların ne denli dayanaksız olduğunu, hakikat arayışının ise ne denli kıymetli olduğunu hep birlikte yeniden ifade etmek için 11 Ocak 2017’de Çağlayan Adliyesi duruşma salonunda buluşmayı çok önemsiyoruz.

Duruşmaya; İşkence Mağdurları İçin Uluslararası Rehabilitasyon Konseyi’nden Yönetişim ve Politikalar Direktörü Miriam Reventlow, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Örgütü Avrupa Bölgesi Başkan Yardımcısı Angelika Claussen, İsveç Kızıl Haç Vakfı Başkan Yardımcısı Per Stadig, Berlin Tedavi Merkezi’nden Martin Schoenpflug, İsrail İşkence’ye Karşı Halk Komitesi’nden Bettina Birmanns, Uluslararası Af Örgütü Almanya’dan Ernst Ludwig Iskenius, ve Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Hekimler Örgütü Almanya’dan Alper Öktem’in de aralarında bulunduğu uluslararası insan hakları örgütlerinden temsilciler katılacaktır. Mahkeme sonrası basın bilgilendirilecektir.

8 Kasım 2016’daki ilk duruşma vesilesi ile “Adalet ve Özgürlük İçin Dayanışma “ sınırları aşmış, Türkiye ve yurt dışından çok sayıda insan hakları savunucusu, demokratik kitle örgütü temsilcisi ve basın mensubu, basın ve ifade özgürlüğü için yan yana gelmişti. Yaşanılan bu zor ve sıkıntılı günlerde son derece anlamlı olan bu dayanışmayı büyüterek yolumuza devam etmek, insan hakları savunucuları ve gazeteciler başta olmak üzere tüm hak ve özgürlük mücadelesi verenlere yönelik saldırılara karşı durmak ve birlikte olmak için hepinizi duruşmaya davet ediyoruz.

Hiç şüphemiz yok ki bu sınırları aşan, ellerimizi ve amaçlarımızı birleştiren buluşma sadece yalnız olmadığımızı hatırlatmakla kalmayacak, insan hak ve özgürlükleri açısından gelecek umudumuzu da güçlendirecektir.

Umudumuz ve geleceğimiz için insan hak ve özgürlükleri için Adalet ve Özgürlük için Dayanışma’ya…

11 Ocak 2017 –Çarşamba

Çağlayan Adliyesi 13.Ağır Ceza Mahkemesi

Saat: 10.30