MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Haziran 2009, İşkence Görenlerle Dayanışma Günü Etkinlikleri

26.06.2009

TİHV 26 Haziran İşkence Görenlerle Dayanışma Günü etkinlikleri için 2009 ana temayı işkencenin Türkiye ve dünyada meşrulaştırılma çabalarını önlemek ve bu konuda kamuoyu duyarlılığını arttırmak olarak belirlemiştir.

1. Bu çerçevede ana program 26 Haziran’da Diyarbakır Temsilciliğimizce gerçekleştirilmiştir.

a. TİHV yanı sıra İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası ve Mazlum Der Diyarbakır Şubesi ile bir basın toplantısı düzenlenmiş, bu basın toplantısında TİHV tarafından hazırlanan 4 dakikalık “İşkence ve İşkence Görenlerin Hakları” ile ilgili Kürtçe belgeselin ilk gösterimi de yapılmıştır.

b. “İşkence ve İşkence Görenlerin Hakları” belgeselin dağıtımına yaygın olarak başlanmıştır.

c. Aynı gün yine beş kurum olarak “Haklarımız” broşürü Diyarbakır’da yaygın olarak dağıtılmıştır.

d. Aynı gün akşamı ise, yine beş kurumun temsilcileri İşkence Görenlerle Dayanışma Günü nedeniyle düzenlenen bir televizyon programına katılmıştır.

2. İstanbul’da 25 Haziran 2009 tarihinde TİHV İstanbul Temsilciliği, İHD İstanbul Şubesi Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) ile birlikte özellikle, tutuklu bulunan ve kimileri onlarca yıl ceza alan çocukların işkence ifadelerinin sanatçı dostlarımız olan Lale Mansur, Derya Alabora ve Zeynep Tanbay tarafından okunduğu bir basın toplantısı gerçekleştirilmiştir.

3. Ankara’da ise 26 Haziran tarihinde TİHV ve İHD Ankara Şubesi tarafından açık havada bir basın toplantısı düzenlenmiş, basın toplantısına çok sayıda kurum temsilcisi katılmıştır.

4. Yine Adana temsilciliğimiz İHD Adana Şubesi ve Adana Tabip Odası ile birlikte bir basın toplantısı düzenlemiştir.

5. İzmir’de ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciliği ile birlikte İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi olarak bir basın toplantısı düzenlenmiştir.

Söz konusu etkinlikler çeşitli görsel ve yazılı basında yer almıştır. Yukarıda anıldığı gibi Kürtçe olarak hazırlanan “İşkence ve İşkence Görenlerin Hakları” belgeseli özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da pek çok kurum aracılığı ile dağıtılmaktadır. Söz konusu kurumların kendi toplantılarında gösterimi de başlamıştır. Yanı sıra belgesel çeşitli TV’lere iletilmiş, kimilerinde gösterimi sağlanmıştır.