MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü Etkinlik Programımız!

24.06.2015

26 Haziran Uluslararası İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye İnsan hakları Vakfı olarak başta İnsan Hakları Derneği olmak üzere dost kurumlarımızla çeşitli illerde birçok etkinlik planladık.

İşkenceye sessiz kalmayalım, bu insanlık suçuna ortak olmayalım!

Çünkü işkence durdurulabilir, birlikte işkenceyi önleyebiliriz!

ANKARA

26 Haziran, Cuma saat 11:00’da İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi’nde ortak bir basın açıklaması yapılacak.

26 Haziran, Cuma saat 19:00’da Devlet Tiyatroları AKÜN Sahnesi’nde (Atatürk Bulvarı No.227) Mirza Metin’in yazdığı ve oynadığı “DİSKO 5 No’lu” tiyatro oyunu Destar Tiyatrosu tarafından sahnelenecek. Oyun Kürtçe olup, Türkçe ve İngilizce üst yazı ile oynanacak.

27 Haziran, Cumartesi saat 17:00’da Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu’nda (Kennedy Cad. No:4) Padua Üniversitesi Kriminoloji Bölümü’nden araştırmacı Monica Dorligh “İşkence Failleri: Kriminolojik bir yaklaşım” konulu fail kimliklendirme (offender profiling) üzerine bir sunum gerçekleştirecek. Sunum sırasında Türkçe çeviri yapılacak. Hemen ardından, saat 18:00’da ise farklı ülkelerden dört işkence görmüş kişinin işkence sonrası yaşamlarını ve mücadelelerini anlatan “Gözbağının Ardı (Beneath the Blindfold)” belgesel filminin gösterimi gerçekleştirilecek.

DİYARBAKIR

26 Haziran, Cuma sabahı saat 10:00’da bir insanlık suçu olan işkenceyi teşhir etmek için TİHV Diyarbakır Temsilciliği, İHD Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası ve SES Diyarbakır Şubesi herkesi İstasyon Meydanı’na davet ediyor.

İSTANBUL

Mücadeleyi yükselt, gülümse, işkencesiz bir dünya mümkün! 26 Haziran, Cuma saat 18:30’da TİHV İstanbul Temsilciliği ve İHD İstanbul Şubesi tüm işkence karşıtlarını İstiklal Caddesi Tünel’den başlayıp Galatasaray Meydanı’na, çeşitli sanatsal etkinlikler eşliğinde işkenceye karşı cesaret, mücadele, umut ve dayanışma ile yürümeye çağıryor!

İZMİR

26 Haziran, Cuma saat 19:00’da işkence görenlerin yanında işkenceye karşı yürümek için TİHV İzmir Temsilciliği, Çağdaş Hukukçular derneği İzmir Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Sağlık Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi Alsancak, Erbil Süel önünde buluşuyor. Renklerimizle, sesimizle, sözümüzle, müziğimizle sokaklarda olacağız! Gelin birlikte olalım!