MENÜ
ANA SAYFA
x

79 Gün Süren Yüksekova Sokağa Çıkma Yasağı Gözlem Raporu

26.05.2017

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Valilik tarafından yapılan duyuru ile 13 Mart 2016 tarihi itibarıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve duyuruda belirtilen tüm bölgeler 79 gün boyunca tamamen dış dünyaya kapatılmıştır. Sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 79 gün boyunca il ve ilçelerde yoğun insan hakları ihlalleri bilgileri gelmesine rağmen hiçbir şekilde giriş  mümkün olamamıştır. Bu sürecin sonunda yeni bir duyuru ile 30 Mayıs 2016 tarihinde sokağa çıkma yasağı kısmi olarak gene Valilik duyurusu ile sonlandırılmıştır.

Yasağın kalkmasının ardından İHD ve TİHV ile oluşturulan bir heyet 4 Haziran 2016 tarihinde ilçeye gözlem ziyaretinde bulunmuştur.

İnceleme, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve ulaşılabilen tüm mahallelerde yapılan görüşmeleri ve gözlemleri, sokağa çıkma yasağı sürecinde ağır insan hakkı ihlaline uğrayanlar, tanıklar ve yakınmacılar ile yapılacak görüşmeler ile sokağa çıkma yasağı uygulanan bölgede tüm resmi, yetkili kurum kuruluş ve kişilerle yapılan görüşmeleri kapsamaktadır.

İnceleme öncesi İHD Genel Merkezi tarafından; Yüksekova Kaymakamlığı, Savcılık, Belediye ve Devlet Hastanesi Başhekimliği’nden yazılı olarak randevu istenmiş ancak sadece Belediye randevu talebini kabul etmiştir.

Raporun tamamına buradan pdf olarak erişebilirsiniz.