MENÜ
ANA SAYFA
x

Afiş Yarışması – TİHV 14. Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması

01.09.2023

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 14. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri için kullanacağı afişi yine yarışma ile belirliyor. “İşkence ve diğer kötü muamele” temasıyla hazırlanacak eserler için son teslim tarihi 15 Ekim 2023 olarak duyuruldu.

Başvuru ve ayrıntılar için lütfen tıklayın….

Merkezinde insan hakları olan belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan TİHV İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, bu yıl 14. kez 10-17 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda belgesel filmin gösterileceği 14. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu seneki teması, insanlık ailesinin en önemli kazanımlarından biri kabul edilen “işkence ve diğer kötü muamele yasağı” olacak.
Belgesel Film Günleri’nin afişi bu yıl da yarışmayla belirlenecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de hem baskıya yönelik statik tasarımlar hem de ekrana yönelik hareketli tasarımlar değerlendirmeye alınacak. Grafik tasarımcılar, “işkence ve diğer kötü muamele” temalı en fazla 5 özgün eser ile yarışmaya katılabilecekler. Ortak çalışmaların da jüri tarafından değerlendirmeye alınacağı yarışma, amatör ve profesyonel tüm grafik sanatçılarına ücretsiz olarak açık. Başvuruların www.tihvbelgeselfilm.org adresi üzerinden çevrimiçi (online) kabul edileceği yarışmada, tasarımlar için son teslim tarihi ise 15 Ekim 2023 olarak belirlendi.
Yarışmaya katılacak eserlerin özgün, daha önce hiçbir yerde kullanılmamış ve yayınlanmamış, tamamen ve kısmen alıntılanmamış veya kopya edilmemiş olması gerekiyor. Yarışmada birinci gelecek tasarımcıya 12 bin 500 TL, ikinciye 7 bin 500 TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek.

3 YILDA BİNİ AŞKIN TASARIMCININ ESERLERİ YARIŞTI

Yarışma insan haklarına duyarlı grafik tasarımcıların bu alanda duyarlılık yaratacak eserler üretmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. İlk olarak 2019 yılında “İfade özgürlüğü” temasıyla gerçekleştirilen yarışmaya bugüne kadar 1.040 tasarımca 1.433 eser ile katıldı.
Yarışmanın seçici kurulu ise şu isimlerden oluşuyor:

  • Emre Senan, Grafik Tasarımcı, Sanatçı, Emre Senan Tasarım Vakfı Kurucusu, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) Üyesi
  • Atilla Karabay, Happy People Project – Creative & Desing Director, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Sekreter
  • Umut Altıntaş, Dr., Öğr. Üyesi, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü, Grafik Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (GMK) Üyesi
  • Nilgün Toker, Prof. Dr., TİHV Yönetim Kurulu Üyesi
  • Coşkun Üsterci, TİHV Genel Sekreteri

’İŞKENCE İNSANLIK DIŞI BİR CEZALANDIRMA ARACIDIR’

TİHV Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, yarışmanın bu yılki teması olan “işkence ve diğer kötü muamele”nin, insanın sahip olduğu onur ve değeri korumak adına uluslararası sözleşmelerle mutlak olarak yasaklandığına dikkat çekti. Üsterci, “İnsanlık ailesinin ortak kazanımı olan ve modern insan hakları hukukunun en temel kurallarından birini oluşturan bu yasak, normlar hiyerarşisi açısından üstün kural, başka bir deyişle buyruk kural niteliğindedir. Bu açık ve net kurala karşın işkence, maalesef hâlen dünyanın pek çok ülkesinde devletler tarafından toplumlara karşı insanlık dışı bir cezalandırma ve yıldırma aracı olarak kullanılmaktadır” dedi. Türkiye’de de işkence ve kötü muamelenin bir devlet pratiği olarak geçmişten bugüne varlığını sürdürdüğünü belirten Üsterci şunları ifade etti: “TİHV 14. İnsan Haklar Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması’na katılacak yarışmacıların, evrensel hukuk tarafından mutlak olarak yasaklanan ve insanlığa karşı bir suç niteliğindeki işkence ve diğer kötü muameleye karşı toplumda farkındalığın artmasına ve insan haklarına saygının büyütülmesine, daha yalın bir ifadeyle bunun ardında yatan gerekçeye, yani insan olmanın onur ve değerine sahip çıkmaya katkıda bulunacak, klişelerden uzak, özgün ve yaratıcı tasarımlar üretmesi bu yarışmanın asli amacıdır.”

Başvuru ve ayrıntılar için lütfen tıklayın….