MENÜ
ANA SAYFA
x

Bağımsız Heyetler Cezaevlerine Girmeli!

13.04.2017

13 Nisan 2017

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 57 gündür cezaevlerinde süren süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekerek, tutukluların taleplerinin kabul edilmesini isteyerek, cezaevlerine bağımsız heyetlerin gitmesini talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 57 gündür cezaevlerinde süren süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), TTB, Barış Bloku ve Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi üyeleri destek verdi. “Hapishanelerdeki açlık grevi 57. gününde” ve “Ölüm değil çözüm istiyoruz” pankartları ile “Sessiz kalmayalım mahpusların sesi olalım”, “Tecrit işkencesine son” ve “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz” dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “İnsan haklarıyla insandır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun” sloganları atıldı.

‘TEDAVİLERİNİN YAPILMASINI İSTİYORUZ’

Burada ilk olarak TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe konuştu. OHAL ile birlikte insanlık dışı uygulamaların devrede olduğunu belirten Efe, “Mahpuslar 57 gündür açlık grevini sürdürüyor ve taleplerini duyulmasını istiyorlar. Bizler duvarların ardındaki çığlığı size ulaştırmak istiyoruz. Diyalog yolunun açılması hekimlerin tedavilerinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

‘TALEPLERİ KABUL EDİLSİN’

İHD MYK Hapishane Komisyonu üyesi Mine Nazari ise cezaevlerinde başlayan açlık grevlerinin hayati tehlike içeren kritik günlere ulaştığını ifade ederek, “Açlık grevleri deneyimleri göstermiştirdir ki; çözümsüzlüğün gerek mahpuslar, gerek mahpus yakınlarını etkilemesinin yanı sıra arka arkaya hapishanelerde tabutların çıkması toplumsal barışı bozan insanlık vicdanını derinden yaralayan bir durum olmuştur” diye konuştu. Cezaevlerinde baskıların 15 Temmuz Askeri Darbe Girişimi sonrası daha da artığına dikkat çeken Nazari şu çağrıda bulundu: “Açlık grevinde bulunan mahpusların taleplerinin kabulü ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı yetkililerince görüşme ve incelemelerin başlatılarak; eylemin sonuçlanmasının sağlanmasını, bağımsız tabip ve hukuk heyetinin cezaevlerinde inceleme yapması izin verilmelidir. Açlık grevcileri için vitamin katkısı sağlanmasını talep ediyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

Açıklama 10 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

İHD: Cezaevine bağımsız heyetler gitmeli