MENÜ
ANA SAYFA
x

Belgesel Film Günleri Afişini Buldu

10.11.2021

TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması Sonuçlandı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 12. İnsan hakları Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması sonuçlandı. 234 eser arasından yapılan değerlendirmede, Sefa Pala’nın eseri birincilik ile ödüllendirildi. Eser, 10-17 Aralık 2021 tarihlerinde çevrimiçi (online) gerçekleştirilecek Belgesel Film Günleri’nin afişi olarak kullanılacak.

TİHV, bu yıl onikincisi yapılacak İnsan Hakları Belgesel Film Günlerinin afişini geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi yine düzenlediği afiş yarışması ile belirledi. Bu sene “örgütlenme özgürlüğü” temasıyla düzenlenen yarışmaya 255 başvuru yapılırken, teslim edilen toplam 234 eser seçici kurul tarafından değerlendirmeye alındı.

Emre Senan, Melike Taşçıoğlu, Selin Gömüç, Nilgün Toker ve Coşkun Üsterci’den oluşan seçici kurul, eserleri kör hakemlik yöntemiyle, çevrimiçi ve üç turlu olarak değerlendirdi. Tespit edilebilen intihal eserler değerlendirme dışı bırakılırken, ikinci tura 31, üçüncü tura ise 11 eser kaldı.

Üçüncü turda yapılan iki çevrimiçi toplantı sonucunda, Sefa Pala’nın eserinin birincilik ile ödüllendirilmesine ve TİHV 12. İnsan hakları Belgesel Film Günleri’nin afişi olmasına karar verildi. Mahir Koyun’un eseri ikincilik, Merve Karatağ’ın eseri ise üçüncülük ile ödüllendirildi.

Ödül kazanan eserleri görüntülemek için tıklayın…

Yarışmacılara ödülleri 9 Aralık 2021 tarihinde İzmir’de yapılacak ödül töreninde sunulacak. Dereceye giren ve derecelendirme dışında beğeni alan ilk 31 eser, 10 – 17 Aralık 2021 tarihlerinde www.tihvbelgeselfilm.org adresli web sitesinde sergilenecek.

Seçici Kurulun nihai sonuç raporuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://tihvbelgeselfilm.org/12/yarisma/index.php/sonuc/

TİHV 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri bu yıl 10-17 Aralık 2021 tarihlerinde Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda belgesel filmi sinemaseverler ile buluşturacak. Gösterimler pandemi nedeniyle çevrimiçi (online) gerçekleştirilecek. Farklı coğrafyalarda farklı boyutlarıyla yaşanan insan hakları sorunlarına ilişkin izleyenlerde bir farkındalık oluşturmayı hedefleyen 12. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin bu seneki teması ‘örgütlenme özgürlüğü’ olacak. Ayrıntılar için tıklayın…