MENÜ
ANA SAYFA
x

Dr. Ayşe Uğurlu’ya Latin Amerikalı Sağlık ve İnsan Hakları Örgütlerinden Destek

20.09.2023

Latin Amerika ve Karayipler İşkence, Cezasızlık ve Diğer İnsan Hakları İhlallerine Karşı Sağlık Kuruluşları Ağı (Red Salud DH), Dr. Ayşe Uğurlu hakkında “devlet memurluğundan çıkarma” talebiyle başlatılan soruşturmanın sonlandırılması çağrısı yaptı.
Red Salud DH, Dr. Ayşe Uğurlu’nun durumuna ilişkin sağlık ve insan hakları alanında çalışan 7 ülkeden 10 kuruluşun imzasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Mektupta, açlık grevindeki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumuna ilişkin Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak katıldığı basın açıklaması nedeniyle açığa alınan ve ardından hakkında “devlet memurluğundan çıkarma” istemiyle soruşturma başlatılan Dr. Uğurlu hakkındaki suçlamaların temelsiz olduğu belirtildi. Dr. Ayşe Uğurlu’nun tıp ve insan hakları alanındaki uluslararası standartlara, etik bildirgelere ve tıp dünyasınınca kabul edilen uluslararası kılavuzlara uygun bir şekilde tıp mesleğinin ve insan hakları savunuculuğunun gereklerini yerine getirdiği belirtilen mektupta, “Uğurlu’nun açığa alınması ve kamu görevinden ihraç edilmesine yönelik tüm işlemlere son verin ve hakkındaki disiplin soruşturmasını derhal ve koşulsuz durdurun” denildi.

Mektubu Görüntülemek için Lütfen Tıklayın…

SAĞLIK, ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANLARINA DA İLETİLDİ

Red Salud DH, aynı içerikte kaleme aldıkları mektupları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya da ileterek, Dr. Ayşe Uğurlu’ya yönelik idari tacize son verilmesi çağrısı yaptı.
Mektuplarda şu kurumların imzası yer aldı: Çocuklar ve Aileler için Ağ (Peru), İşkence ve Cezasızlık Karşıtı Kollektif – CCTI (Meksika), Arjantin Psikososyal Çalışma ve Araştırma Ekibi – EATIP (Arjantin), Toplum Çalışmaları ve Psikososyal Eylem Ekibi – ECAP (Guatemala), İşkence Görenlerin Kapsamlı Rehabilitasyonu için Vakıf – PRIVA (Ekvador), İşkence ve Devlet Şiddeti Sonrası Terapi ve Araştırma Enstitüsü – ITEI (Bolivya), Guatemala Başpiskoposluğu İnsan Hakları Ofisi – ODHAG (Guatemala), Ruh Sağlığı ve İnsan Hakları Merkezi – CINTRAS (Şili), Psikososyal Hizmet Merkezi (Kolombiya), Psikososyal Hizmet Merkezi (Peru).

NE OLMUŞTU?

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Bölümü’nde çalışan Dr. Ayşe Uğurlu, 2020 yılında adil yargılanma talebiyle açlık grevi yapan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları hakkında sağlık meslek örgütlerinin düzenlediği basın açıklamasına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi olarak katılması nedeniyle açığa alınmıştı. Daha sonra Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında “devlet memurluğundan çıkarma” istemiyle Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.