MENÜ
ANA SAYFA
x

2022 Hrant Dink Ödülü TİHV ve Shaharzad Akbar’a

16.09.2022

Hrant Dink Vakfı tarafından her yıl ayrımcılıktan, ırkçılıktan, şiddetten arınmış, daha özgür ve adil bir dünya için çalışan, bu idealler uğruna bireysel risk alan, ezber bozan, barışın dilini kullanan, bunları yaparken, insanlara mücadeleye devam etme yolunda ilham ve umut veren kişi, kurum veya gruplara verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü, vakfımız TİHV ve Shaharzad Akbar’a verildi.

TİHV Başkanı Metin Bakkalcı - Shaharzad Akbar

2022 Uluslararası Hrant Dink Vakfı Ödülü Sahipleri TİHV ve Shaharzad Akbar

Vakfımızın kurulduğu günden bu yana kurucular kurulu ve yönetim kurulu üyelerimizin, tüm çalışanlarımızın ve gönüllülerimizin kollektif emeği ile büyüttüğümüz insan hakları, barış ve demokrasi mücadelesinin bu ödülle onurlandırılması bize heyecan ve güç kattı.

YouTube

Sevgili Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül günü yapılan çevrimiçi törende konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Metin Bakkalcı, “Temel amacımız işkencesiz bir dünya hayalini gerçekleştirip bizim gibi kurumlara ihtiyacın kalmadığı bir ortam yaratmak ve dolayısı ile kendi varlığımızı sonlandırmaktır” dedi. Konuşmanın tamamını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

YouTube

Afganistan’da, eğitim, ifade, örgütlenme, toplanma ve seyahat özgürlüklerine sert sınırlamalar getirilen kadınların ve kız çocukların seslerini bütün dünyaya duyurmak, ülkesinde hâkim olan cinsiyetçi ayrımcılığa son vermek ve bu vahim kadın hakları krizi karşısında kadınlar arası küresel dayanışmayla uluslararası toplumu harekete geçirmek üzere yürüttüğü çalışmalar nedeniyle ödüle layık bulunan Shaharzad Akbar da şunları söyledi: “Küresel feminist hareketi ve insan hakları hareketini Afgan halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Taliban’ın kadın düşmanlığını normalleştirmemeye çağırıyoruz. Sahadaki Afgan kadınların ‘ekmek, iş, özgürlük’ ve tüm insan hakları için seslerini ve taleplerini yüksek sesle tekrar etmeye çağırıyoruz.”

Ödül Töreninin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

YouTube