MENÜ
ANA SAYFA
x

TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması Sonuçlandı

10.11.2022

Bu yıl “Ayrımcılık Yasağı” temasıyla gerçekleştirilen TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması sonuçlandı. Değerlendirmeye alınan 394 eser arasından Kenan Yiğit’in çalışması birincilik ödülünü aldı. Çağan Karaağaç ikincilikle, Eda Zabun ise üçüncülükle ödüllendirildi. Dereceye giren ve derecelendirme dışında beğeni alan ilk 27 eser ise 10-17 Aralık 2022 tarihlerinde www.tihvbelgeselfilm.org adresli web sitesinde sergilenecek.

Yarışmada dereceye giren eserleri görüntülemek için tıklayın.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri Afiş Yarışması Seçici Kurulu’nun Sonuç Raporu

Teması “Ayrımcılık Yasağı” olan yarışmamıza şartnamede belirtilen son başvuru tarihi olan 15 Ekim 2022 itibarıyla çevrimiçi (online) olarak 447 kişi başvuru yapmıştır. Ancak başvuru yapan 53 kişi eserlerini https://tihvbelgeselfilm.org sitesine yüklememiş ya da yükleyememiştir. Bu kişiler, kendilerine e-posta yoluyla yapılan yardım taleplerine ise geri dönüş yapmamışlardır.

Seçici kurulumuz, https://tihvbelgeselfilm.org sitesine sorunsuz biçimde yüklenebilen 22’si hareketli, 372’si statik olmak üzere toplam 394 eseri değerlendirmeye almıştır.

Tüm yarışmacılara, insan haklarına, ayrımcılık sorununa ve yarışmamıza gösterdikleri heyecan ve umut verici ilgi nedeniyle çok teşekkür ederiz.

Değerlendirmeye alınan tüm eserler seçici kurulumuz tarafından belirlenen takvime uygun olarak kör hakemlik yöntemiyle, çevrimiçi ve üç turlu olarak değerlendirilmiştir. Tüm aşamalarda intihal olduğu tespit edilebilen eserler değerlendirme dışı bırakılmıştır. İkinci tura 39 eser, üçüncü tura ise 27 eser kalmıştır.

Seçici kurulumuz, üçüncü turda 6 Kasım 2022 tarihinde yaptığı çevrimiçi toplantı sonucunda;

  • 61 başvuru numarasıyla yarışmaya katılan Kenan Yiğit isimli yarışmacımızın eserinin birincilik ile ödüllendirilmesine ve TİHV 13. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nin afişi olmasına,
  • 278 başvuru numarasıyla yarışmaya katılan Çağan Karaağaç isimli yarışmacımızın eserinin ikincilik ile ödüllendirilmesine,
  • 202 başvuru numarasıyla yarışmaya katılan Eda Zabun isimli yarışmacımızın eserinin üçüncülük ile ödüllendirilmesine oy birliği ile karar vermiştir.

Yarışmacıların ödülleri 10 Aralık 2022 tarihinde İzmir’de yapılacak ödül töreninde verilecektir.

Dereceye giren ve derecelendirme dışında beğeni alan ilk 27 eser ise 10-17 Aralık 2022 tarihlerinde www.tihvbelgeselfilm.org adresli web sitesinde sergilenecektir.

Tüm yarışmacılara ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Emre Senan, Melike TaşçıoğluVaughan, Umut Altıntaş, Nilgün Toker, Coşkun Üsterci

Sonuç raporunu PDF biçiminde görüntülemek için tıklayın.