MENÜ
ANA SAYFA
x

İnsan Hakları Savunucuları için Dijital Güvenlik Eğitimi

02.02.2024

TİHV İnsan Hakları Savunucuları için Dijital Güvenlik Eğitimi / Ankara / 6-7 Nisan 2024

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), AB tarafından finanse edilen İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi Projesi kapsamında, 6-7 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da sivil toplum aktörleri için dijital güvenlik konulu iki günlük bir eğitim düzenleyecektir.

Eğitime ilişkin detayları ve başvuru linkini aşağıda bulabilirsiniz.  

Arka Plan ve Kapsam

Dijital araçlar ve imkanlar her gün artıyor. Yaşamımızın hemen her alanında karşılaştığımız dijital araçlar insan hakları çalışmalarımızda da önemli bir yer tutuyor. İnsan hakları savunucuları olarak başvurular, rapor hazırlama, savunuculuk, sosyal medyada görünürlük vb. birçok alanda dijital araçları kullanıyoruz.

Öte yandan, çalışmalarımızı kolaylaştıran dijital araçların kullanımında virüsler, verilerin kaybolması, afetler, baskı ve gözetim, internet dolandırıcılığı vb. zorluklar karşımıza çıkıyor. Bu nedenle insan hakları savunucularının dijital güvenliğini güçlendirmesi, hem çalıştıkları insan hakları örgütlerinin kapasitesi hem de üzerinde çalıştıkları başvurular açısından son derece kritik öneme sahip.

Bu çerçevede, Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak İnsan Hakları Derneği, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu ve İşkenceye Karşı Dünya Örgütü ile iş birliğinde yürüttüğümüz İnsan Hakları Savunucularının Desteklenmesi projesi kapsamında 6-7 Nisan 2024’te Ankara’da dijital güvenlik eğitimleri düzenliyoruz. Eğitim sivil toplum örgütlerinde dijital güvenlik alanındaki uzmanlar tarafından verilecektir.

İki günlük eğitim, veri güvenliği ve dijital araçlarda meydana gelebilecek riskleri azaltma konusuna odaklanacaktır.

Organizasyon

Eğitim, insan hakları alanında çalışmalar yürüten STK’lerde dijital güvenlik odaklı sorumluluk alan veya ilgilenen kişilerin başvurularına açıktır. 

Başvuruları olumlu değerlendirilen 20 kişinin katılımıyla eğitim düzenlenecektir. 

Katılımcıların ulaşım ve konaklama masrafları TİHV tarafından karşılanacaktır.

Başvuru

Eğitime katılmak için aşağıdaki formu son başvuru tarihi olan 25 Şubat 2024 tarihine kadar doldurmanızı rica ederiz. Sonuçlar son başvuru tarihini takiben en geç 15 gün içinde başvurucuya bildirilecektir.

Başvuru formu için tıklayınız.