MENÜ
ANA SAYFA
x

İstanbul’da Sendikalar, İnsan Hakkı Örgütleri Özgür Gündem’de Açıklama Yapacak

20.06.2016

DİSK, KESK, İHD, TİHV, TTB, TMMOB, TGS gibi örgütler yarın saat 13.30’da Özgür Gündem Gazetesi’nde ortak basın toplantısı yapacak.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Yazar Ahmet Nesin’nin tutuklanması sonrası sendika, gazeteci örgütleri ve insan hakları örgütleri, Özgür Gündem ile dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

Bu kapsamda İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Türk Tabipler Birliği (TTB), İstanbul Tabip Odası (İTO), Adli Tıp Uzmanları Derneği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası Birliği (TMMOB), Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK – Basın İş Sendikası’nın da aralarında bulunduğu sendika, insan hakları örgütleri ve meslek odaları ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, dayanışma nöbeti tutan isimlerin tutuklandığı hatırlatılarak, halkın haber alma hakkına açık bir müdahale olan bu tutuklamalara itiraz etmek, basın özgürlüğüne sahip çıkmak ve Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla yarın ortak bir basın toplantısı yapılacağı duyuruldu.

Çağrıcı gruplar yarın, İstanbul Beyoğlu’da bulunan Özgür Gündem Gazetesi’nde saat 13.30’da ortak basın toplantısı yapacak..

Gündem Gazetesi de, okuyucularına eyleme katılarak baskı ve saldırılara karşı dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. (DİHA)

http://www.evrensel.net/haber/283100/sendikalar-insan-hakki-orgutleri-gundemde-aciklama-yapacak